Home Obećanje blaženstva ostvaruje se, kada živimo kao zajednica vjere

Obećanje blaženstva ostvaruje se, kada živimo kao zajednica vjere

Obećanje blaženstva ostvaruje se, kada živimo kao zajednica vjere

Obećanje blaženstva ostvaruje se, kada živimo kao zajednica vjere – Svi Sveti

Kršćanska braćo i sestre!

Sveto Pismo uvijek iznova potvrđuje i proširuje blagoslov današnje svetkovine. Častimo sve svete, a ne samo one pojedince koje je Crkva službeno proglasila svetima.
Svetkovina Svih svetih označuje muževe i žene, djevojke i mladiće, čiji životi su tako obični, gotovo neopaženi, koji se ne ističu nekim herojskim djelima, koji  nisu smatrani istaknutim primjerima mučeništva, ispovijedanja vjere i oblikovanja ljubavi.
           ‘Svi sveti’ su činili sve te stvari, ali kao nešto samo po sebi razumljivo, tako da su nakon jednog ili dva naraštaja bili zaboravljeni. Taj spomen upio se u sljedeći naraštaj koji,  i ne znajući, živi običan vjerni život Isusovih učenika.
              Ipak, nov naraštaj je živ, s vjerom i dobrotom zbog svih svojih svetih predaka. To vi prisutni potvrđujete.
Makar nisu poimenice proglašeni blaženim ili svetima, svi sveti su poimenice upisani u vječnu knjigu života (Ps 139, 16: i Dn 12,1) i Bog ih nikada ne ispušta iz vida.
               Danas se pridružujemo Bogu u proslavi s ‘oblakom svjedoka’    (Heb 12,1).

‘Svi sveti’ dolaze odasvud. Ta činjenica je naglašena u odlomku iz Knjige Otkrivenja.
Redci ispušteni iz misnog čitanja navode dvanaest izraelskih plemena poimenice i svakome pripisuju broj dvanaest tisuća izabranih. Svako od njih nosi pečat ‘Boga našega na čelima’.
Dvanaest tisuća označuje potpunost: broj 12 obuhvaća dvanaest plemena Izraelovih, a broj tisuću označava obilje. Nitko nije ispušten: svatko od Božjih slugu je opečaćen na čelu.
Na svetkovinu Svih svetih nitko nije izostavljen i nitko nema prvenstvo. Nitko nije ispred drugih. Svatko je pozvan na svetost.
Evanđelje nastavlja isti opći poziv na svetost, ali također nudi i detaljnu pouku.
Opća primjena izranja još jasnije, usporede li se Matejeva blaženstva s Lukinim. Dok u Luke Isus slušatelje, oslovljava siromahe misleći na ljude u materijalnoj oskudici, u Mateja slušatelji postaju ‘siromasi duhom’. Taj govor i ta kvalifikacija ‘siromasima u duhu’ je sveobuhvatna. Svatko je uključen, bez obzira na financijsko stanje.
Osim toga, blaženstva postavljaju nekoliko zahtjeva, osim onoga da sa svojim životima postupamo realistično. Svi u nekom trenutku osjećaju da su:
siromašni u duhu                                  žedni pravednosti
ožalošćeni                                              čisti srcem
krotki                                                      mirotvorci

Međutim, razmislivši malo bolje, stvarnost može biti vrlo zahtjevna.
Bog nas ispunja vjerom da prepoznamo božansku prisutnost u svojim žalostima i ciljevima, u svojoj žeđi i krotkosti. To shvaćanje vjere postaje još jasnije, pod uvjetom da se, prije svega, ne zatvaramo u samosažaljenje, nego živimo otvoreno i pouzdano sa svojom obitelji i zajednicom; i drugo da u svojoj krotkosti i žalosti vidimo učinkovit put da dođemo do drugih u njihovoj muci i siromaštvu.

 U povezanosti vjere u proširenoj obitelji Crkve, ili u svojoj neposrednoj obitelji, ili susjedstvu i zajednici, uočavamo kako je naše siromaštvo u duhu nastanilo kraljevstvo Božje u našu sredinu: kako tješenje drugih u njihovoj žalosti donosi blaženstvo zborova vlastite žalosti: kako dijeljenje dobara s drugima smiruje glad i žeđ u nama samima. S takvom blagoslovljenom čistoćom srca postajemo ‘djeca Božja, te čak gledamo Boga.
              U blaženstvima Isus nas sabire zajedno u našoj svakidašnjici i pokazuje nam mogućnosti svetosti upravo ovdje. Obećanje blaženstva ostvaruje se kada živimo kao zajednica vjere.
To je uvjet gdje nas susreće drugo čitanje iz Prve Ivanove poslanice: ‘Gledajte koliku nam je ljubav darovao Otac: djeca se Božja zovemo, i jesmo’. Kao djeca jednog i istog Oca jedna smo obitelj u primanju i davanju života. Prva Ivanova poslanica ponavlja obećanje blaženstva: ‘Bit ćemo njemu slični (Bogu) slični jer vidjet ćemo ga kao što jest’.
U tom kontekstu razumijemo zapovijed da ostanemo čisti ‘kao što je on ‘Bog’ čist ‘. Čistoća se prvotno odnosi na spontanu otvorenost Božjoj prisutnosti u našoj Crkvi i obitelji. Bez stida ili zapreka dijelimo sami sebe i primamo druge, u žalosti i nadi, u radosti i nagradi.
‘Takvi će Boga gledati’

Svi su sveti, dakle, naša obitelj, naši rođaci, naši bližnji i župljani, članovi naše zajednice, naši preci, onaj ‘oblak svjedoka’ koji su prihvatili božanski realizam svojega života, podijelili ga s drugima te su već na zemlji, kao i sada pred prijestoljem Jaganjca na nebu, oni stvarno ‘blaženi’.  Amen!