Novi život mora poteći iz sasvim drugih izvora, stari su izvori presušili

Prva nedjelja korizme 2021-b

Kršćanska braćo i sestre, danas je Prva nedjelja Korizme.

To je vrijeme od četrdeset dana u kojem se kršćani pripremaju slaviti najveći kršćanski blagdan Uskrs.

Ona započinje Pepelnicom, danom posta i pokore, a završava pred Svetu Misu na Veliki četvrtak, kad počinje vazmeno trodnevlje.
Mi se kršćani za slavljenje Uskrsa pripremamo: molitvom, postom, slušanjem i čitanjem Božje riječi, dobrim djelima, jačanjem ljubavi prema bližnjemu, sakramentom ispovijedi, pučkom pobožnošću Križnog puta, ozbiljnijim životom, obnovom duha surađujući s Božjim Duhom,  opraštanjem i milosrđem, odricanjem zlih poroka, a sve u svrhu "svog kršćanskog hoda u vjeri kao pojedinci i  kao zajednica“ (Korizemna pslanca 2012 -  Papa Benedidikt XVI) .

To je vrijeme obnove saveza s Bogom.
Pogledajmo kako je to činio Noa čije ime na hebrejskom znači (noah) ostatak, jer je  bio deseti i zadnji predpotopni Praotac Izraela.
I reče Bog Noi i njegovim sinovima:
„ Evo, ja sklapam Savez svoj s vama i s vašim potomstvom poslije vas, i sa svim živim stvorovima što su s vama.“ (Post 9,8)
Snaga Saveza je u Noinoj pravednosti.
A znak  je toga Saveza velika Duga na nebu, kao znamen između neba i zemlje, između Boga i svega stvorenoga.
             Prejak je ovo biblijski događaj i možemo ga usporediti s dolaskom posljednjega suda. Primijetio je to Evanđelista Luka pa bilježi Isusove riječi: „I kao što bijaše u dane Noine, tako će biti i u dane Sina Čovječjega.“ ( 17,26)  Mogao bi dakle drugi Kristov dolazak biti sličan potopu koji dolazi brzo i neočekivano, a s njime i odvajanje spašenih i osuđenih.
Noa predstavlja one koji će biti spašeni, a oni koji su se utopili bili su ljudi koji nisu vjerovali.
               U Drugoj Petrovoj poslanici (2,5)  Noa je nazvan prorokom pravednosti.
A Prva Petrova poslanica
izjednačava spasonosnu snagu krštenja sa spašenim u arci.

Tako je Crkva nazvana Kristova arka ili Kristova lađa.
Poslije svakog Saveza kojeg Bog čini s ljudima uskrišava nova veličina čovjeka.
Bog uvijek daje početak a s njime i novu budućnost.
Lijepo je to rekao Psalmista u 25 Psalmu:
„Sve su staze tvoje, Gospodine, ljubav i istina za onoga koji čuva Savez tvoj.“
              Ako se čovjek drži Saveza, jer krštenjem čovjek ima novi početak i novu budućnost, on se drži Oca i Sina i Duha Svetoga s kojim je sklopio savez, i on je spašen.
             To je za čovjeka velika šansa ili velika mogućnost.
             On se mora odlučiti pristankom svoje vjere.
             Jer onaj koji je stvorio čovjeka bez njega, neće ga spasiti bez njega.

Zato poput Krista u pustinji i mi moramo svaki dan iznova birati želimo li ostati vjerni Bogu i raditi za spasenje svijeta. (Misal)
A Bog nas uvijek čeka.
Nažalost, mi živimo u dosta čarobnom svijetu, iako u njemu ne teče sve glatko. Previše tu ima gubitaka i očajanja, previše mržnje i nerazumijevanja.
             Posvuda se susreće čežnja za nekim novim životom, za zdravim i ljepšim svijetom. Ta je čežnja duboko usađena u naše srce i prožima svu ljudsku povijest.
A samo jedan put vodi dalje.
Puno je onih koji su siti staroga načina života i hoće novi i bolji život.
A samo jedan put vodi dalje.
Novi život mora poteći iz sasvim drugih izvora nego što ih nalazimo u sebi i oko sebe.
To tvrdi i Biblija kad kaže da čovjek sam neće uspjeti obnoviti svoj život.
U poslanici Rimljanima Sveti Pavao kaže:
„Jadan  sam ja čovjek! Tko će me izbaviti od ovoga smrtonosnoga tijela?“ (7,24)
             Mi ljudi nemamo snage da se toga sami oslobodimo, ali Biblija nudi Božju moć. Po njoj je novi život već ovdje, u jednom čovjeku  - u Isusu Kristu
Čuli smo danas u Evanđelju poziv:
„Obratite se i vjerujte Evanđelju!“
Isus o svom poslanju kaže: „Ja sam zato i došao na svijet da ljudi imaju život i da ga imaju u izobilju.“ (Iv1,4) On sam je Život. On donosi Život.
             Duh Isusov je unutarnja snaga novoga života.
On je pokretač novoga života u nama, njegova unutarnja snaga.
Otvorimo se Duhu Božjem i krenimo putem koji vodi dalje.
             Putu koji vodi do radosnog slavljenja Kristova uskrsnuća.
On jedini vodi dalje.
On jedini može dati novu veličinu čovjeka.
Korizma je mogućnost i šansa za novu veličinu čovjeka.

Župnik