Blaženi Rudolf iz Berna (+ 1294)

Mnogi dokumenti iz starih vremena bilježe jedan gnusan čin koji se dogodio 1294. godine. Ovo zlodjelo pripisano je židovskoj općini, ili, bolje reći, nekim njezinim članovima. Oni su u neki rov odvukli jednog kršćanskog dječaka pa, da se izrugaju Kristovoj muci, razapeli su ga i ostavili na križu da izdahne. Iako su te nedjelo njegovi počinitelji držali u tajnosti, ono je ipak došlo na vidjelo. Grad Bern i njegov kler smatrali su dječaka pravim mučenikom pa su ga uz velike počasti pokopali u glavnoj crkvi blizu oltara svetog Križa. Taj oltar vjernici su kasnije prozvali "Oltar svetog Rudolfa" jer su neki od njih na njegov zagovor bili uslišani u svojim molitvama. Spomenuta je crkva s mučenikovim tijelom godine 1485. porušena, a na njezinu mjestu je sagrađena veća i ljepša. Tijelo je mučenikovo stavljeno u lijes te na oltaru svetog Križa vjernicima izloženo na štovanje. Godine 1528. za vrijeme reformacije kalvini su opustošili uz druge i tu crkvu te porušili oltar. Relikvije mučenika Rudolfa izvađene su iz lijesa, sahranjene u zemlju i tako im je nestao svaki trag. Crkva Rudolfa nikada nije službeno proglasila svetim. Jedino se zna da je u biskupiji Basel u njegovu čast bio sastavljen časoslov te u mjesni kalendar uveden i njegov blagdan.