Blaženi Dominik Cam, mučenik (+ 1859)-a

Blaženi Dominik Cam, mučenik (+ 1859)-a

Kršćanstvo je u Indokini zaliveno potocima mučeničke krvi bilo domaćih bilo stranih misionara. Jedan je od njih i blaženi Dominik Cam koji je već kao dječak primljen u "Božju kuću", kako su nazivali misijsku postaju. Dominik je osjetio Božji poziv za svećeništvom te je sretno završio teološke nauke. Kao svećenik na udivljenje svih velikom je revnošću obavljao pastirsku službu. To se pokazalo naročito kad je buknulo progonstvo protiv kršćana.
Dominik se u početku progonstva najprije sakrio, ali je ubrzo uvidio da mu mjesto nije u sigurnom skrovištu. Njega kao pastira trebaju njegovi vjernici. Zato je počeo obilaziti te ljude, dijeliti sakramente i buditi nadu. Njegova se prisutnost i aktivnost brzo uočila pa ga je mandarin, kao predstavnik mjesne vlasti dao zatvoriti a Dominik je ubrzo odveden u glavni grad pokrajine Hung-yen. Pred sucima je otvoreno priznao da je katolički svećenik te izjavio da je spreman radije podnijeti bilo kakvu vrstu muka nego pogaziti križ, što su kao znak otpada od vjere tražili njegovi neprijatelji. Mučenik je čekao u zatvoru nekoliko mjeseci zatvoren u kavez. I tu je nastavio sa svojim plodonosnim apostolatom, jer su mu neprestano dolazili brojni posjetitelji. Napokon je bio osuđen na smrt te na današnji dan 1859. i pogubljen. Bila je to teška smrt. Krvnici su mu tri puta pokušali odrubiti glavu. Kako to nisu uspjeli, naprosto su je pilom otpilili. Bog je svoga mučenika u groznim mukama okrijepio i on je muku hrabro izdržao. Crkva ga je 25. travnja 1951. uvrstila u broj blaženika.