Sveti Eugen i Makarije

Sveti Eugen i Makarije 
Premda je car Konstantin Milanskim ediktom 313. godine kršćanstvu dao slobodu, progonstva u 4. stoljeću nisu potpuno prestala, napose na Istoku. Car Julijan Apostata (361.-363.) odlučio je kršćanstvo uništiti te vratiti kult rimski bogova, pa je ponovno poduzeo progonstvo kršćana. Eugen i Makarije su bili svećenici, u Antiohiji Sirijskog su uhićeni te teško mučeni. Potom su odvedeni na prisilni rad u Mauretaniju u Africi. Eugen je i u takovim okolnostima evangelizirao dok ga smrt nije zaustavila. Tijekom povijesti kršćani i u progonstvima naviještaju evanđelje te ih jednostavno ništa ne može zaustaviti jer je Bog na djelu u svim prilikama.

Tako, ljubljeni moji, poslušni kako uvijek bijaste, ne samo kao ono za moje nazočnosti nego mnogo više sada, za moje nenazočnosti, sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja! Da, Bog u svojoj dobrohotnosti izvodi u vama i htjeti i djelovati. Sve činite bez mrmljanja i oklijevanja da budete besprijekorni i čisti, djeca Božja neporočna posred poroda izopačena i lukava u kojem svijetlite u svijetu držeći riječ Života meni na ponos za Dan Kristov, što nisam zaludu trčao niti se zaludu trudio. Naprotiv, ako se ja i izlijevam za žrtvu i bogoslužje, za vjeru vašu, radostan sam i radujem se sa svima vama. A tako i vi budite radosni i radujte se sa mnom.   Fil 2, 12-18