Sveti Eligije

(franc. Eloi; Limoges, rođen oko 588. - Noyon, umro 1. prosinca 660.), francuski kršćanski svetac. Bio je zlatar i izrađivao je kovani novac u vrijeme franačkih kraljeva Klotara II. i Dagoberta I., a bio je njihov cijenjeni savjetnik. Bio je veliki dobročinitelj, otkupljivao je robove, gradio je samostane i crkve, a 632. godine sagradio je i čuveni benediktinski samostan Solignac u biskupiji Limoges.
Poslije smrti kralja Dagoberta I. 639. godine napušta kraljevski dvor i postaje svećenik. 641. godine posvećen je za biskupa u Noyonu u sjevernoj Francuskoj. Preveo je mnoge Germane na kršćansku vjeru. Umro je 1. prosinca 660. u Noyonu.
Sveti Eligije je rođen oko 588. godine  u Chaptelatu kod Limogesa (središnja Francuska), postao je kovač. Legenda govori kako je jenom  nemirnom konju da bi ga mogao potkivati odsjekao kopito, ali ga je na kraju izlliječio. Zatim je bio zlatar i umjetnik u  izrađivanju kovanica  na merviškom dvoru, a istovremeno savjetnik kralja Klotora II. i Dagobeerta I. Potaknuo je na gradnju crkava i samostana, između ostalog je zajedno  sa Svetim Remaklom 632. dao izgraditi i benediktinski samostan Solignac (kod Limogesa). Robovima je kupio slobodu i utemeljio bolnice i prenoćišta. Nakon smrti kralja Dagoberta 639. napustio jedov i zaređen je za svećenika. Godine 641. postao je biskup Noyona (sjeverna Francuska), odakle misionira kod Germana u sjevernoj Francuskoj i Flandriji. Sveti Eligije je umro u Noyonu , a u tamošnjoj katedrali čuvaju se njegove kosti. Njegova glava je prenesena u crkvu St- Andre u Chellesu kraj Pariza.
Sveti Eligije je zaštitnik zlatara i srebrara, kovača, bravara, puškara i općenito metalskih radnika, rudara, urara, gravera, izrađivača kovanica i numizmatičara, kolara, sedlara, kočijaša i trgovaca konjima, proizvođača svjetiljki i košaraša, veterinara i zakupaca, kao i konja; pomoćnik je u bolestima konja.

Relikvije svetog Eligija čuvaju se u katedrali u Noyonu. Zaštitnik je mnogih obrtnika koji se bave metalima, a posebno zlatara