Sveti Engelbert

Današnji zaštitnik, Sveti Engelbert iz Kolna, nadbiskup i mučenik, rodio se 1185. u dvorcu Burg na Wupperu (Solingen) kao sin grofa Engelberta I. od Berga. Školovao se u kolnskoj katedralnoj školi. Od djetinjstva predodređen za duhovnu službu, postao je 1198. prepošt crkve svetog Jurja, a 1199. sa 14 godina i katedrale u Kolnu. Naočit, pustopašan i razuzdan mladić, bio je zbog nepoćudnog ponašanja izopćen iz Crkve. Pokajao se a 1208. je pomilovan. Istaknuo se 1212. u borbama s hereticima, albigenzima a 1216. posvećen je za kolnskog nadbiskupa. U teškim vremenima, ispunjenim burnim događanjima, sporovima i borbama, stao je na stranu siromašnih, nemoćnih i ugroženih i štitio ih od nasilja i samovolje plemstva. Pouzdanik cara Fridricha II, odgojitelj i savjetnik kralja Henricha VII. Uspostavio je pravdu, mir i red te podigao utvrde. Dodijelio je gradska prava mnogim naseljima. Uveo među disciplinu među svsećenstvom, doveo u svoju biskupiju franjevce i dominikance, gradio samostane.
Omiljen kod puka, zamjerio se i plemstvu i vlastitoj rodbini. Zbog časnih sestara iz Essena, koje je želio zaštiti od ugnjetavanja i uznemiravanja svoga bratića Friedricha von Isenberga, on i njegovi plaćenici dočekali su ga u zasjedi prigodom jednog vizitacijskog putovanja na današnji dan 7. studenoga 1225. u Gevezelbergu nedaleko od Schwelma i mučki ga umorili. Na njegovom tijelu pronađeno je 47 uboda. Papinski legat, kardinal Konrad von Ulach, proglasio ga je 1226. mučenikom, a 1617. službeno je uvršten u rimski crkveni kalendar svetih. Njegove se relikvije čuvaju u kolnskoj katedrali.
Danas osobe s imenima Anđelka, Anđelko, Zdenka i Zdenko slave imendan. Čestitamo!