Izdaja je jedan od najtežih zločina (vel.tj.sr.)

Izdaja je jedan od najtežih zločina (vel.tj.sr.)

**********

Iz 50, 4-9: U trećoj pjesmi o 'Sluzi Gospodnjem' ,koju čitamo u trećem danu vazmenog tjedna, vidimo veliko osobno trpljenje i javno poniženje sluge, koji uz sve to ostaje tako miran, s velikim pouzdanjem i dostojanstvom. On jednostavno izvršava Božji plan i njime utjelovljuje Božju volju. Primjetna je velika snaga Božjeg sluge, koji unatoč tolikom pritisku čuje riječ Božju. Ne ustaje protiv neprijatelja i ne odustaje od naloga Božjega. Njegove su Riječi, riječi vjernog učenika koje svako jutro iznova krijepe umornoga i duše klonule. One krijepe one koji se Boga boje. I dok mu bradu čupaju, njegove Riječi snaže druge. Oduzimaju mu čast, nanose sramotu, ali on je siguran da Bog neće, kao ljudi, dopustiti da završi u sramoti. Bog takav propust neće učiniti, i znam da se neću postidjeti. U takvim okolnostima, većina bi se ljudi slomila, ali ne i Sluga Gospodnji. „Gle, Gospodin Bog mi pomaže, tko će me osuditi?“ Tko je protivnik moj u parnici? Neka mi se približi i dade 'Judin poljubac'.

*********

Mt 26,14-25: Stigao je Sluga Gospodnji, ali stigao je i 'Judin poljubac'. Riječi Isusove: „Jao čovjeku onomu koji predaje Sina Čovječjega“, imaju vječnu poruku. A izdaja je jedan od najgorih zločina. Isus se često prisjetio pjesme o 'Sluzi Gospodnjem' kako bi zadobio snagu, predanje i mir. Svima nam je dao primjer, jer Juda nije jedini. Zlo se često utjelovljuje, i u Judu, i Judincu. Božji sluga imao je divne prethodnike, ali ima i divne sljedbenike u svojim kršćanima, koji prepoznaju njegov Put Ljubavi.