Neposlušni Jona i poslušni Isus (sr.1.tj.kor.)

Neposlušni Jona i poslušni Isus (sr.1.tj.kor.)

********

Jon 3, 1-10: Božja briga ide dalje od Izraela, proteže se na sav svijet. A uskoro će to biti jako vidljivo po Isusu i njegovim učenicima. Otvarajući granice Izraela, Bog želi djelovati u Ninivi. Niniva je smještena u Asiriji, tisuću kilometara od Izraela, gdje je i kolijevka ljudske civilizacije, nešto sjevernije od nekadašnje nastambe praoca Abrahama. Bili su veliki i okrutni neprijatelji Izraelu.Upravo u taj grad Bog šalje svoga proroka Jonu. Jona se opire Božjem poslanju. On naprotiv želi da Bog sprži taj grad kao nekad Sodomu i Gomoru. Zato se otvoreno protivi Bogu i kreće u suprotnom smjeru. Ukrcao se u lađu s drugim ribarima i mornarima. Ribari dobro poznaju kad će nevrijeme. Ovaj put za njega nema prilike, a niotkud i nizčega nasta strašna oluja. Jona se sakrio pod palubu i glumi da spava. Svi su shvatili da je na brodu neki veliki grešnik zbog kojega je ovo nevrijeme. Nakon kraćeg razgovora s Jonom, Jona priznaje da je Hebrej i da bježi od Gospodina. Rješenje je jednostavno, Jonu bacaju u more. Oluja se odmah stišala. Poučna satira, pa drama i agonija u utrobi ribe, Jona suočen sa smrću, pjeva Hvalospjev Gospodinu, koji mu oprašta i spašava život. Nakon tri dana bude izbačen iz utrobe velike morske nemani na obalu. Gospodin mu daje još jednu šansu, ponovo ga šalje u Ninivu, i on poslušno odlazi. Jona izgovara u svojoj propovijedi jednu dobro sročenu prijetnju: „Još četrdeset dana, i Niniva će biti razorena!“ Njegova propovijed imala je veliki učinak. „Ninivljani povjerovaše Bogu: oglasiše post i obukoše se u kostrijet.“ Sav se narod od najvećeg do najmanjeg obratio i bacio na pokoru. Bog je poštedio Ninivu od propasti, a kod Jone izazvao veliku ljubomoru, jer oni povjerovaše, a Izrael nije vjerovao. Dobro je napisao Psalmista u psalmu 51: „Srce raskajano i ponizno, Bože, nećeš prezreti.“

*************

Lk 11, 29-32: Mnoštvo se okupilo oko Isusa i traži „ZNAK“ s neba. Isusov je odgovor, neće vam se dati drugi znak osim znaka Jone. Kako je „Isus najveći znak s Neba“, on to i potvrđuje da je njegovo propovijedanje, život i sama osoba „više od Jone“, njegova mudrost… više od Salomona, a ipak nije prihvaćen. Jonin znak da je tri dana u agoniji smrti i spašen, upućuje na znak Isusova boravka tri dana u utrobi zemlje i uskrišava. U jednom slučaju imamo neposlušnog proroka Jonu i obraćeni narod, u drugom slučaju poslušnog Isusa i neobraćeni židovski narod.