ISUS i Pavao žele da kršćanstvo postane snaga koja preobražava svijet (23. tj.sr.)

ISUS i Pavao žele da kršćanstvo postane snaga koja preobražava svijet (23. tj.sr.)

***********

Kol 3, 1-11: Do apostola Pavla, ne samo da su stigle poteškoće kroz koje prolazi mlada zajednica kršćana u Kolosima, nego Pavao želi u novom vremenu s novim ljudima čist profil jednog kršćanina koji ostavlja sve stare poroke i hodi Kristovim Putom. Pavao govori onako kako je vidio objavljena evanđeoska načela. Treba znati da sve nevolje s vremenom gube svoju težinu, a u vječnosti potpuno. Tada nastupa stanje blaženstva za one koji su ga dostojni. Iako je bitka s protivnicima dobivena na bojnom polju, Pavao želi da kršćanstvo postane snaga koja preobražava svijet iz srca i Kristovog Duha kojeg je primilo.Kršćanin posjeduje nebesku narav koja mora doći do izražaja u mislima, željama i cijelom životu, jer život kršćanina nije samo zemaljski nego i nebeski. Novo stanje koje nastaje je uzvišeno jer u njemu vlada Krist. Drugim riječima: Budite ono što jeste, djeca Božja, koja su svukla staroga čovjeka i njegove navike, a obukli novoga čovjeka i njegove navike. Upravo zdrave navike treba utjeloviti u novi život jer one tvore novo izdanje čovjeka, to jest Krista. U krštenju su uništene sve razlike: rasne (Grk, Židov), vjerske (obrezan, neobrezan), kulturne(barbar, Skit), i društvene (rob slobodnjak). Novi svijet kojeg kršćanstvo gradi, očito bi trebao izgledati blaženo.

*********

Lk 6, 20-26: Upravo Isus, pred svojim apostolima, koje netom izabrao, i narodom između kojeg je izabrao apostole, u današnjem Evanđelju iznosi 'načela blaženog života'. U 'nastupnoj besjedi', Isus je izrekao 'osam blaženstava', koje još pojačava u kontrastu života kojem je „Jao...!“. Isus je dobro složio svoj nastupni govor po sadržaju i obliku prave „učiteljske službe“. Govor je upućen svima koji su ga spremni slušati. Blaženi su životi otpočeli za mnoge nabrojane u 'besjedi' i za njih je Kraljevstvo Božje snaga budućnosti. Svaki Isusov učenik koji živi od njegove riječi već je blažen, pa makar je siromašan, nepovlašten, diskriminiran, socijalno ugrožen ili onaj koji bilo kako trpi. A bogatašima je već ovdje lijepo i dobro, oni i ne očekuju veće dobro od onoga koje posjeduju. Oni od Boga ne očekuju spas jer ga vide u svemu što je ovdje i sad. Takvima i ne pristaje drugo nego uzvik „Jao...!“. Nastavak ove 'Besjede' ne ostavlja prostora za manipulaciju izgovorenih Kristovih riječi, jer ih Isus zaključava s novim zakonom Ljubavi.