Ako imate vjere koja je prožeta energijom ljubavi „ništa vam neće biti nemoguće“ (18.tj.sub.)

Ako imate vjere koja je prožeta energijom ljubavi „ništa vam neće biti nemoguće“  

(18.tj.sub.)

**********

Pnz 6, 4-13: Čuj, Izraele! Jahve je Bog naš, Jahve je jedan! Zato ljubi Jahvu, Boga svoga, svim srcem svojim, svom dušom svojom i svom snagom svojom! Ove riječi ureži u srce, stalno sinovima napominji, uvijek i svuda kad liježeš i ustaješ, priveži ih za ruku kao zapis među očima! Ispiši ih na dovratnicima kuće. Zaista, kad čitamo ove veličanstvene retke, njihovu lijepo sročenu poruka koja je prožeta ljubavlju, stalno nas zanosi osjećaj izvorne i nepokolebljive Izraelove vjere i ljubavi. Ljudi mogu iznevjeriti, i doista su jadno zatajili, ali Jahve ne može iznevjeriti, jer je on veliki Bog, koji još uvijek ljubi svoj narod, unatoč njegovoj vjekovnoj nevjernosti. Mnogo toga zvuči spasonosno i nailazi na odjek u kršćanskim srcima. Bilo bi dobro kad bismo bili tako svjesni svojih propusta kao što su ljudi toga vremena bili svjesni izdaje, te kad bismo se istovremeno tako čvrsto oslanjali na ljubav Božju kao što su oni, bio bi to svijet veće odgovornosti. Isus će zapovijed ljubavi uzdići na stupanj „prve zapovijedi“, najveće zapovijedi kršćanstva. Tako će Zakon dobiti novu svježinu s riječju „ljubav“ jer ona uvijek uključuje sve naše moći i osjećaje, volju i razum sa svim srcem da se dobrovoljno služi Gospodinu i izvršavaju njegove zapovijedi.
*********

Mt 17, 14-20: Za uvod u današnje Evanđelje može poslužiti gornji tekst Knjige Ponovljenog zakona u kojem se provlače kozmički odnosi čovjeka koji vjeru u jedinoga objavljenog Boga živi u energiji LJUBAVI. Ovakav stav utire put teologiji kod sv. Pavla, a Isus u duhu vjere, rješava problem u bolesnom dječaku kojega njegovi učenici nisu mogli riješiti. Isusov stav je jasan: „O rode nevjerni i opaki!“ A onda ozdravlja dječaka. Tek sada nastaje muka kod apostola: „Zašto ga mi ne mogosmo ozdraviti?“ Opet je Isus kratak i jasan: „Zbog vaše malovjernosti.“ Da je vjere bilo barem malo kao što je malo gorušičino zrno, vi bi učinili što i ja činim. Vjera ozdravlja bolesne, izgoni zloduhe i premješta brda. Drugim riječima: Ako imate vjere koja je prožeta energijom ljubavi „ništa vam neće biti nemoguće.“