Da, divno je gledati i osjećati, kako i na koji način Bog sve dovodi do cilja (18.tj.k.g. pet.)

Da, divno je gledati i osjećati, kako i na koji način Bog sve dovodi do cilja (18.tj.k.g. pet.)

*********

Pnz 4,32-40: Danas je prilika da se malo upoznamo s knjigom Ponovljenog zakona. Ona je posljednja u Petoknjižju u židovskoj bibliji. Ako pogledamo Isusove propovijedi, možemo dobiti dojam da je ova knjiga jedna od najomiljenijih knjiga Svetoga Pisma. Dosta je srodna s duhom Evanđelja, i često je citirana u Novom zavjetu. Ova Knjiga seže do Mojsija i očituje neposrednu vezu od Mojsija do prvih dana i tjedana u obećanoj zemlji i kasnije do velikih vjerskih obnova. Knjiga je sva napisana u propovjedničkom stilu i potiče na razmišljanje o milosrđu i ljubavi. Ona stavlja pred Izraelce dva puta: put koji vodi u život i put nevjernosti koji vodi u smrt. Upravo u današnjem odlomku kojega čitamo vidimo kako levit u osobi Mojsija poziva Izraela da se sjeti svoje prošlosti i da promotri svijet te zatim pita: „ Je li ikad… bilo ovako veličanstvena događaja? Je li se što takvo čulo? Je li ikad koji narod čuo glas Boga gdje govori isred ognja. Sve ovo ima jednu divnu nakanu ojačati vjernost zakonu i poslušnost Gospodinu. Pa tako kaže: „Drži njegove zapovijedi koje ti dajem danas“. Zanimljivo je da pisac stalno naglašava riječ „danas“ . Svaki je dana novi „danas“ i nova prilika da se iskaže zahvalnost Gospodinu na obećanoj zemlji koju Gospodin daje svom narodu zauvijek.

*********

Mt 16,24-28: U jučerašnjem Evanđelju vidjeli smo kako Isus gradi Kraljevstvo nebesko koje će biti otvoreno za sve ljude, kako na nebu, tako i na zemlji. Isus gradi svoju Crkvu na zajedništvu onih koji su „brat i sestra i majka“ jer oni su spremni ići dalje od pismoznanaca i farizeja. Isusove riječi: „Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom“, izgovorene su samo učenicima. Stoga, nasljedovati Isusa trnovitim putem nije oduševilo učenike ali, Isus, ostavlja šansu dolazećeg suda Sina Čovječjeg koji će „naplatiti svakomu po djelima njegovim“. Isus polazi i od druge činjenice: „Što će koristiti čovjeku ako sav svijet stekne, a životu svojemu naudi? Ili što će čovjek dati u zamjenu za život svoj?“ Očito je ovdje Božji odgovor na ovu ponudu drugačiji: „Ovo je Sin moj, Ljubljeni. U njemu mi je sva milina! Slušajte ga.“ Treba razumjeti i učenike, što ne razumiju ovu Isusovu besjedu, jer teško je anticipirati nebeski mir prije samoga uskrsnuća kada će biti očito, kako i na koji način Bog sve dovodi do cilja. A do tada uvijek ostaje na snazi: Malovjerni, ne bojte se!