„Bože, molim te, ozdravi je!" (18.tj.ut.)

„Bože, molim te, ozdravi je!"  (18.tj.ut.)

************

Br 12, 1-13: U nizu teškoća i iskušenja kroz koje prolazi izabrani narod, danas čujemo još jednu koja dolazi iz Mojsijeve obitelji, zavist i ljubomora. Naime, Mirjam, sestra Mojsijeva i Aron brat Mojsijev ne prihvaćaju brak kojega Mojsije sklapa sa ženom Kušankom. Iako je Mojsije, po službi koju obavlja i prisnim odnosima s Bogom, kao zakonodavac i vođa, u očima naroda, pa i njegove rodbine, trebao izgledati savršeno čist, ipak, moramo znati da nije bio izuzet od običnih problema kao i drugi ljudi. Na scenu će istupiti sam Bog i braniti svetost Mojsijevu iznad svih proroka i svećenika, protiv ljubomore: Mirjam i Arona. Obranio je Mojsija od sestre Mirjam i brata Arona. U prizoru ne nalazima ni jednu Mojsijevu riječ. Iako je Mojsije po službi vođe i zakonodavca osoba oko koje se sve vrti, on šuti. Šutljivi Mojsije ovdje je kanoniziran u zavidnoj izjavi napisanoj pod Božjim nadahnućem: bijaše on 'najskromniji čovjek na svijetu'. Kad Bog govori, Mojsije šuti, ali ne samo Mojsije, to bi trebao biti stav svakog Božjeg čovjeka. Druga strana u sporu tako nije postupila i sama snosi posljedice, postaje gubava. Sada će tek Mojsije progovoriti Jahvi: „Bože, molim te, ozdravi je!“ Spasi je!

************

Mt 14, 22-36:  Današnja zgoda iz Evanđelja, u kojoj Isus u neobičnim okolnostima hoda po vodi, ostavlja snažnu poruku: Bog u teškim okolnostima nikada ne napušta svoj narod, pa ni u ovakvoj situaciji. Apostoli, nikada nisu vidjeli nekoga da noću, dok se lovi riba, hoda po moru. Ovaj put Isus im se približava upravo hodajući po vodi. Ne znajući je li to stvarnost ili priviđanje neke utvare, viču... Na viku i strah, uslijedile su uobičajene Isusove riječi: „Ne boj te se! Hrabro samo!“. I tada je ono nemoguće, u vjeri, postalo moguće. I Petar hoda po vodi, ali ne za dugo. Crv sumnje grize Petra, a tada izmiče voda ispod nogu i Petar tone, a oluja je. Uslijedile su glasovite riječi Isusove: „Malovjerni, zašto si posumnjao?“