Služba Bogu i narodu nije jednostavna (sr.2.tj.kor.)

Služba Bogu i narodu nije jednostavna (sr.2.tj.kor.)
*********

Jer 18,18-28: Moramo znati da Bog, u najtežim razdobljima povijesti njegova naroda, šalje proroka. U ovim povijesnim okolnostima šalje Jeremiju, koji pod udarom babilonske sile, vidi pad Jeruzalema. Rođen je 650 god. pr. Kr. nedaleko od Jeruzalema u svećeničkoj obitelji. S 25 godina starosti biva pozvan u proročku službu. Jeremija je miroljubive i sramežljive naravi. Naslućujući teškoće kojima ide u susret, traži od Gospodina da ga razriješi dužnosti, navodeći kao izgovor svoju mladu dob. Desetogodišnje djelovanje, za vrijeme kralja Jojakima, može se smatrati njegovim najsnažnijim djelovanjem. Dvije su glavne teme njegova propovijedanja: prosvjed protiv isprazne i formalne vjere koja je dovela do idolatrije, i nagovještaj dolaska Babilonaca. U zemlji je jaka proegipatska struja koja je i dovela kralja Jojakima na vlast. Proroka su zbog najave dolaska Babilonaca, uz jaki Egipat, ismijavali, proganjali i zatvarali. Tada je Jeremija zatražio mirniji život, ali mu unutarnji proročki duh objavljuje Božju riječ, da nastavi. U današnjem liturgijskom čitanju čujemo riječi velike špijunaže i urote protiv Jeremije, paze na svaku njegovu riječ. Žele ga udariti njegovim riječima. Zato moli Gospodina da ga posluša, jer njegovi protivnici, na njegovo dobro, uzvraćaju zlim. Kopaju mu jamu na svakom koraku.
*************
Mt 20,17-28: Isus u svojoj trećoj najavi muke predstavlja svojim učenicima detalje svoje muke, ali i uskrsnuće. U porukama muke, Isusu pristupa Majka dvojice učenika: Ivana i Jakova s molbom: „... da njezina dva sina, o uspostavi Kraljevstva Božjega, sjednu jedan s desna, jedan slijeva“. Ostali Isusovi učenici ovu su molbu doživjeli kao svojevrsnu urotu. Isusovo strpljenje začuđuje. Iznova tumači da je Kraljevstvo za ponizne. Tamo nema gospodara. „Sin čovječji nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge.“ Zanimljivo, da je upravo Jakov prvi između apostola umro nasilnom smrću od mača Herodova. (Dj 12,2)