Autoritet, snaga i mudrost uvijek rastu ako su u dosluhu s Božjim glasom (sr.1.tj.k.g.)

Autoritet, snaga i mudrost uvijek rastu ako su u dosluhu s Božjim glasom (sr.1.tj.k.g.)

1 Sam 3, 1-10.19-20: Samuel je dijete izmoljeno od Boga. Rastao je i u dobroti pred Bogom i pred ljudima. Jedne večeri kasno ležao je u hramu, kao i obično, gdje se nalazio kovčeg Saveza. Tama je bila samo malko obasjana svjetlošću svete svijeće koja je još gorjela. Gospodin odjednom zovnu: „Samuele!“ Uvjeren da ga Eli zove, dječak se brzo digne i poslušno otrča k njemu. Eli ga umiri: on ga nije zvao i Samuel je mogao mirno nastaviti spavati. Kad je dječak ponovo legao, Gospodin po drugi put zovnu: „Samuele!“ On opet otrča k Eliju, a ovaj ga ponovno posla natrag. Ista stvar se dogodi i treći put. Tada Eli shvati da Bog zove dječaka, budući da mu se želi objaviti, rekavši mu: „Idi i lezi; ako te ponovno zovne, ti odgovori: 'Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša' „Tako se i dogodilo. Gospodin dođe, stane pokraj dječaka i dva puta ga zovnu: „Samuele! Samuele!“ Samuel odmah odgovori: „Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša.“ Gospodin tada sopći dječaku da će se velika nesreća svaliti na Elija i njegovu obitelj, jer njegovi sinovi nisu bili dobri. Eli je ujutro htio čuti što je Gospodin rekao Samuelu. Samuel bolno ponovi Gospodinove riječi. Samo je rekao: „On je Gospodin! Neka čini što je dobro u očima njegovim.“ Od toga dana Samuelu je počeo rasti ugled da su svi znali da je Gospodin bio s njime i da mu je govorio.

Mk 1, 29-39: Pokrajina Galileja i grad Kafarnaum su Isusovo omiljeno područje u kojem Isus rado djeluje. Područje uz Galilejsko more je u Isusovo vrijeme gusto naseljeno i ispresijecano starim trgovačkim putevima. Grad Tiberijada bio je udaljen od Kafarnauma samo 16 km. U njemu su bile toplice s poznatim vrućim kupkama. Tu se liječilo dosta bolesnika koji su brzo čuli za Isusa i kreću tražiti zdravlje. Isus je zaista u kratko vrijeme susreo veliko mnoštvo i ozdravio mnoštvo bolesnika. Danas se spominje ozdravljenje i Petrove punice, ali i mnoštvo drugih bolesnika s raznim bolestima. Marko donosi vijest da je cijeli grad nagrnuo k vratima, i sve je bolesne ozdravljao. Među bolesnicima su mnogi koji su imali Zlog duha, i njih je ozdravljao, ali njima zabranjuje govoriti „jer su ga znali“. Marko prikazuje Isusa kako nastoji sakriti svoj identitet Sina Božjega sve dok, po njegovoj smrti na križu ne postane očit. Ovo ne znači da je sotona znao u potpunosti otajstvo Kristove službe, ali ono što je znao bilo je dovoljno, ako ne ostane u tajnosti da rimska vlast reagira prije nego je to potrebno. Oni bi to doživjeli kao ustanak protiv rimske okupacije. Ljudi su naime očekivali da će Mesija biti politički vođa. Stoga je bilo nužno da čudesa idu u korak s naučavanjem kako bi se razjasnila narav KRALJEVSTVA BOŽJEGA koje je Isus došao najaviti i da bi se prikazalo stvarno poslanje Mesije.