Svi ga traže, a razlog potjere je nesvakidašnji i jedinstven (ut.1.tj.k.g.)

Svi ga traže, a razlog potjere je nesvakidašnji i jedinstven (ut.1.tj.k.g.)

1 Sam 1, 9-20: Još jučer smo mogli primijetiti kako Bog, kad god bi u Starom zavjetu imao neki poseban naum s nekim čovjekom, događalo bi se nešto neobično i s njegovim rođenjem. Sara i Rebeka u Starome zavjetu i Elizabeta u Novome iskusile su poput Ane svu gorčinu činjenice da su nerotkinje. Izak i Jakov te Ivan Krstitelj, a tako i Samuel, bili su odgovor na dugogodišnje molitve. Svatko je od njih imao posebnu ulogu u velikom Božjem planu. Kad je Bog dao Ani sina za kojim je čeznula, dao je i Izraelu posljednjeg i najvećeg suca i prvog nakon Mojsija među najvećim prorocima onoga koji je imao uvesti kraljeve u Izrael. Tako će Samuel za razliku od svojih prethodnika biti više religiozni nego vojni vođa. Biblija nam govori o njegovu djetinjstvu, kako bismo osjetili da je samo njegovo postojanje Božji dar svome narodu. Evo kako izgleda pojavak Samuela na pozornici Božjeg plana. Naime, a to smo i jučer vidjeli, Ana i Elkana živjeli su u vrijeme suca Elija. Ana nije imala djece i to joj je prouzročilo veliku bol. Bijaše veoma žalosna, molila je i plakala u hramu, a njezin muž ju je pokušavao utješiti iskazujući joj još više svoju ljubav. Nije se smirivala i jednog dana otišla je sama u hram pomoliti se. Stala je pred Gospodina i rekla neka joj dade sina, a ona će ga posvetiti njegovoj službi u hramu. Svećenik Elije promatrao je Anu i bila mu je veoma čudna, čak je mislio da je pod utjecajem pića. I na upit, dobiva jasan odgovor: „Nisam pijana gospodaru, nego sam velika nesretnica, i izlijevam svoju dušu pred Gospodina.“ Tada je svećenik blagoslovi i reče: „Pođi u miru! A Bog Izraelov neka ti ispuni molitvu kojom si ga molila.“Vratila se kući sa svojim mužem i vrlo brzo primjećuje da je trudna. I zaista će roditi sina Samuela.

Mk 1, 21-28: Isus je stigao u grad Kafarnaum. Kao i svaki vjerni Židov subotom ulazi u Hram i počne naučavati. To će ujedno biti i prvi dan njegovog svjedočenja pri naviještanju Kraljevstva Božjega. On poučava u sinagogi s autoritetom, izgoni nečistog duha, istog dana ozdravlja Šimunovu punicu, ozdravlja mnoge bolesne i opsjednute, konačno sljedećeg jutra traži mjesto gdje će se moliti, ali ometaju ga učenici navaljujući da se vrati jer ga svi traže. Razlog potjere za Isusom, je spoznaja slušatelja da Isus uči drugačije, za razliku od drugih ljudi, on uči kao onaj koji ima vlast, te mu se čak i zlodusi moraju pokoravati, a sve zbog činjenice što je Sin Božji. Marko želi istaknuti, Isus, ne samo da ima božansku moć, nego on jest ta moć. Zanimljivo je da ga nečisti duh, koji mu se suprotstavlja, prepoznaje kao Sveca Božjega, dok ga, unatoč učenju i čudesnim djelima, učenici koji ga slijede ne razumiju potpuno.