Krist je uvijek sigurnost Petrove plovidbe

Krist je uvijek sigurnost Petrove plovidbe  (13.tj.ut.)

Post 19, 15-29: Na kraju svoga razgovora – molitve s Bogom Abraham shvati da sada više nema što činiti. Stanovnici Sodome i Gomore bijahu odveć zli i među njima nije bilo ni deset pravednih s kojima bi se moglo nanovo započeti.Stoga se on vrati natrag, a dva Božja anđela siđu prema ta dva grada. Stignu kao putnici tražeći gostoprimstvo, no tamošnji im stanovnici pokušaše nanijeti nasilje (homoseksulanost) i tako su pokazali najžalosniju ćudorednu i društvenu izopačenost. Obranio ih je Lot, Abrahamov nećak i iskazao im gostoprimstvo u svojoj kući. Zato su dva anđela prije svega omogućila spas Lotu i njegovoj obitelji nagnavši ih da žurno napuste grad. Rekoše mu: „Bježi, da život spasiš! Ne obaziri se niti se igdje u ravnici zaustavljaj! Bježi u brdo da ne budeš zatrt!“. No Lot bijaše star i umoran te zamoli da se skloni u obližnji grad Soar. Kad stigne u taj grad – sklonište, strahovita se prirodna nedaća popraćena provalom vulkana svali na onaj kraj. Dva se grada, čuvena po raskalašenom i razuzdanom životu svojih stanovnika, survaše spuštanjem okolnog zemljišta, što danas prekrivaju vode Mrtvog mora: slanog i beživotnog jezera čije su obale prekrite naslagama soli. Biblija iznosi kako se Lotova žena, okrenuvši se da vidi razorenje grada ( što je anđeo zabranio) pretvorila u stup soli. Time se želi reći da se Lotova žena nije uzdala u Božje povjerenje te nije željela napustiti prokleti grad pa je i ona završila svoj život zajedno s propašću tih gradova. I danas na obalama jezera stoje gromade od kamene soli koje narod naziva „Lotova žena“, kao neki nijemi svjedoci drevne povijesti nevjere. Imena su se Sodome i Gomore zadržala kroza svu povijest, sve do naših dana, kao znamenje veze što spaja pokvarenost i uništenje.

Mt 8, 23-27: Dok Isus propovijeda o nastupanju novoga Božjeg svijeta, svoje riječi potvrđuje nizom veličanstvenih čudesa. Ranije smo istaknuli, da čudesa imaju cilj učvrstiti vjeru da je on Sin Božji-Bog. Između mnogih čudesa koje je Isus činio u narodu, današnje čudo Isus čini među svojim učenicima. Dok su na moru on utišava oluju. Stišavanje oluje zadivilo je Isusove učenike. Očito da je Isus želio svoju zajednicu učenika ohrabriti, dok postoje iskušenja i opasnosti, moraju znati da je on uvijek s njima. Ovaj se događaj zbiva u slici kasnijeg Petrovog vođenja Crkve. Crkva je viđena u slici lađe kojom Petar upravlja, ali uvijek je Krist sigurnost Petrove plovidbe.