Snaga svjedočanstava...

Snaga svjedočanstva izvire iz djela, Božjih, ili ljudski  (č.4.tj.kor.)

Izl 32, 7-14: Izraelski narod nastao je na raskrižju velikih starih civilizacija: Sumerske i akadske. One svoje korijenje vuku do 4500 godina prije Krista, te egipatske koja se rađa 3000 godina prije Krista. Imali su visok stupanj razvijenosti u kulturnom i religijskom području. U takvom okruženju Bog, odabire Abrahama iz područja novonastale pokrajine Babilonije i grada Ura, oko 2000 godina pr. Krista, i odvodi ga u novu obećanu zemlju Kanan-Palestinu, današnji Izrael. Bog sklapa Savez s Abrahamom i tako počinje povijest Božjeg naroda Izraelaca. U današnjem čitanju vidimo, kako je Bog, zbog grijeha naroda, bio spreman opet uništiti sav narod, a novi narod da nastane od vjernog Mojsija, kao nekad od Abrahama. Naime, Mojsije je, 40 dana na brdu Sinaju odvojen od naroda. Dugo se pripremao za susret s Gospodinom. Zaprimio je tada dvije ploče Svjedočanstva, koje Bog piše svojim prstom. Nakon razgovora i primopredaje, Bog priopćuje tešku vijest: „Požuri se dolje! Narod tvoj pošao je naopako... 'Dobaro vidim' da je ovaj narod tvrde šije... želim ga istrijebiti“. Zapomagao je Mojsije: „ Sjeti se Gospodine Abrahama, Izaka i Izraela (Jakova) kojima si obećao baštinu i brojno potomstvo.“ Mojsije je bio dobar posrednik i zagovornik (pralik Isusa Krista), do uništenja nije došlo. Razbijene su ploče Svjedočasntva, ali je razbijeno i božanstvo zlatnog bika, kojeg su Izraelci napravili u odstustvu Mojsija. Bik je inače božanstvo starih civilizacija. Ipak, Bog će s Mojsijem upraviti narod na pravi put. 
 
Iv 5, 31-47: Evanđelje je nastavak jučerašnjeg, u kojem Isus s protivnicima u Jeruzalemu vodi dosta žestoku raspravu. Znam da znate, govori Isus, da je za mene posvjedočio Ivan Krstitelj i na krštenju moj Otac. Zar za mene ne svjedoče čudesa koja činim, i ona svjedoče za mene da me poslao Otac. Vi istražujete Pisma, i ona svjedoče za mene, ali vi ni njima ne vjerjujete. Slavu od ljudi ne tražim, ali vas dobro upoznah. Vi ste duhovni mrtvaci.