Vjera uvijek nudi nadu života

Vjera uvijek nudi nadu života  (po.4.tj.kor.)

Iz 65,17-21: Knjiga proroka Izaije ima svoja tri dijela i obuhvaća tri vremenska razdoblja. Današnje čitanje je izvdak iz trećeg dijela knjige. Tema koja se provlači, je budućnost Jeruzalema, viđena pomalo kao apokalitična, a to znači da predviđa i otkriva nešto sasvim novo. Tako Prorok navodi Božje riječi: „Evo, ja stvaram 'nova nebesa i novu zemlju' (što nalazimo u knjizi Otkrivenja).“ To bi obuhvaćalo posvemašnju obnovu i nagovještaj novog svijeta. Stvorenje će biti novo, posve preobraženo. Iako ćemo mi biti isti oni ljudi koji su živjeli na Zemlji, svejedno ćemo tako čudesno biti povedeni u novi, nebeski oblik postojanja. Više nam neće na um dolaziti staro, poput plača, jauka ili boli, jer to pripada zemaljkoj egzistenciji. Bog će dakle ulišati molitvu svoga naroda i tako će premašiti i njihove najbolje snove. Ali odgovor Božji, bit će s dvije oštice: za one koji su protiv njega, slijedi potpuno uništenje i brisanje svakog traga zla, a za one njegove vjerne život, radost i mir, koji se ne mogu ni zamisliti, u novom nebu i novoj zemlji. Bile bi to suprotne sudbine ljudi u oštroj igri svjetla i tame. Bog ne može previdjeti zlo . Oni koji idu grešnim putem, bit će kažnjeni. Jeruzalem će, kao i mnogi drugi narodi, biti zadivljeni nadom života.

Iv 4,43-54: Isus je na putu u Samariju i Galileju. Samarijanci na temlju onoga što su čuli i vidjeli stječu spoznaju da je Isus uistinu Spasitelj svijeta. A nakon dva dana Isus odlazi u Galileju. To je njegov rodni kraj. Kraj u kojem je rekao da prorok nema časti u svom zavičaju, ali nakon što su sve čuli o Isusu boraveći u Jeruzalemu o blagdanu Pashe, sada Isusa lijepo primiše . Ponovo je u Kani Galilejskoj i tu susreće kraljevskog službenika koji moli za ozdravljnje svoga sina. Iako ga službenik moli da pođe njegovoj kući, Isus kaže: „Idi, sin tvoj živi“. Time je Isus stavio na kušnju njegovu vjeru koju očito treba pročistiti i produbiti. Isus ima moć činiti čudo, ali on želi da se vjeruje, ne samo njegovoj moći, nego i njegovoj osobi. Službenik je zadivljen nadom života.