Što bi to trebali znati i svećenici i narod?

Što bi to trebali znati i svećenici i narod? (su.3.tj.kor.)

Hoš 6, 1-6: Prorok vidi stanje svoga vremena i vremena koje dolazi kao 'ZLOČIN I KAZNU'. Malo je onih koji su smjeli tako oštro i tako otvoreno reći o mnogim zloupotrebama. Današnji odlomak Hošeine knjige govori o kajanju naroda i Božjem odgovoru. Sve se odvija u lijepom i književno dotjeranom dijalogu. A kajanje je posljedica teške zloupotrebe kulta. Štovali su druga božanstva, nedostojno prinosili žrtve, u čemu prorok vidi prekid Saveza s Bogom. „Jer ljubav mi je mila, ne žrtve, poznavanje Boga, ne paljenice.“ To bi trebali znati svećenici. Oni moraju poučavati narod kako se živi u Savezu. Svećenici su nažalost, sami zaboravili Božji zakon, i svojim nemarom dopustili laži, krađe, ubojstva, preljub. Nasuprot takvim zlim djelima, čemu služe žrtve. Bog odbacuje takav kult, što više kaznom će udariti svećenike i cijeli narod. Ipak narod je na trenutak progledao i pokajao se, o čemu govori današnji odlomok. „Hajde vratimo se Bogu! On je razderao, on će nas iscijeliti... trećeg će nas dana podignuti i mi ćemo živjeti pred njim.“ Bog je duboko zaljubljen u svoj narod i on ga kaznom želi privući k sebi. Zato i govori: „Što za tebe mogu učiniti Efraime (Sjev. kralj. Izrael,), što za tebe mogu učiniti Judo (Judeja,Južno kralj.)

Lk 18, 9-14:
Isus dok putuje prema Jeruzalemu, snažnim događajima utvrđuje Kraljevstvo Božje. Izgovorio je veličanstvene primjere s jakim porukama, među koje spada i današnja o 'Farizeju i cariniku'. „Farizej se uspravan ovako u sebi molio: 'Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici - ili kao ovaj carinik'. Postim dva puta u tjednu (obveza je jednom), dajem desetinu od svega što steknem (na stečeno se nije plaćao porez).“ A carinik, s pogledom prema zemlji ovako moli: „Bože milostiv budi meni grešniku!“ Zaključak je Isususov: „Ovaj siđe opravdan kući svojoj, a ne onaj!“