Izbor je odgovoran i neizbejžan

Izbor je odgovoran i neizbejžan (p.4.tj.k.g.)

Heb 13,15-17.20-21: Jedan je Bog, jedna vjera, jedna žrtva, jedan Put za pristup Gospodinu. Izbor je odgovoran i neizbježan. Krist nudi spasenje svima, ali u kršćanstvu postoji jedna isključivost, koja se ljudima čini vrlo teškom, jer samo je jedna žrtva i samo jedan Put, za pristup Gospodinu. Mi bi radije rekili koliko ljudi toliko i pristupa Gospodinu. Međutim, ta obilježja osobnosti duha svakog čovjeka moraju biti prisjedinjenja Kristovoj žrtvi, na Kristovom putu. Drugog puta nema. Nama se tako može dogoditi u razgovoru s pojedincima: Pa što, ja sam dobar čovjek, čak i mnogo bolji od onih koji slave Kristovu žrtvu, ili mogu se moliti i kod kuće. Ali, kao takav iskuljučuješ jednu jedinu žrtvu za grijehe, pa takav izgledaš da sam sebi možeš praviti put do Gospodina, a time se izdižeš iznad Krista, njegove žrtve i Očeve volje. Konačinca ne može biti dobra, jer takav put ne postoji koji bi vodio Gospodinu. Krist je rekao: „Ovo činite meni na spomen... jer je ovo žrtva Novoga i vječnoga saveza između mene i vas. Stoga, Krist nas zove da se poistovljetimo s njim. Čujmo i Pisca poslanice Hebrejima: „A Bog mira, koji po „krvi vječnog Saveza“ od mrtvih uskrisi velikog Pastira ovaca, Gospodina našega Isusa, neka i vas osoposobi za svako dobro djelo, da vršite volju njegovu.... u sve vjekove.“

Mk 6,30-34: Psalam prije današanjeg Evanđelja (23) ima uvodini nagovještaj: „Gospodin je pastir moj: ni u čemu ja ne oskudijevam.“ Evanđelist Marko donosi jednu vrlo važnu socijalno-društvenu dimenziju. Evo toga navoda: „Kad Isus dođe s molitve... izađe i vidje silan svijet, sažali mu se jer bijahu kao ovce bez pastira, pa ih stane poučavati u mnogo čemu.“ Narod je očito prepoznao tko je Isus. Iako je ovaj događaj prikazan u slici Pasitra i ovaca, Isusa moramo gledati kao učitelja i Spasitelja. U večernjim satima Isus će nahraniti oko pet tisuća ljudi na jedan čudesan način, što potvrđuje i nagovješćuje sve što Isus jest, sada, i što će za nas ljude značiti. Sam će reći: Kruh koji ću ja dati, tijelo je moje za život svijeta ( Iv 6,51).