Home „Ja sam Pastir Dobri… ja sam vrata ovcama… kroza me tko uđe, spasit će se.“ (4.vaz.pon.)

„Ja sam Pastir Dobri… ja sam vrata ovcama… kroza me tko uđe, spasit će se.“ (4.vaz.pon.)

*******

Dj 11, 1-18: Nakon Petrova djelovanja u Lidi i Jopi, i nakon što ga sam Gospodin pripremi za daljnji korak, Petar dobiva poziv da dođe u Cezareju gdje ga čeka jedan pobožni čovjek Kornelije. Kornelije je poganini i sredina u kojoj živi je poganska. S Kornelijem je Gospodin obavio pripremu, kako i na koji način da dođe do Petra zvanog Šimun. U srdačnom i prijateljskom susretu Kornelije priopćuje Petru, kakvu je poruku u molitvi primio. Ovaj susret jednog Židova i poganina Kornelija, od velikog je značenja za Crkvu. Židovima je inače zabranjeno družiti se s poganima i k njima ulaziti u kuće. Ali Gospodin je u tri navrata dobro Petra pripremio za ovaj susret. Petar će okupljenoj poganskoj zajednici održati govor. Ovaj put njegov je govor mnogo razrađeniji zbog sredine koja nije upućena gotovo ništa o Imenu Isusovu. Petar ne propušta navijestiti veliku brigu Božju za sve ljude, provlačeći tu nit kroz povijest Isusova života od njegova početka javnog djelovanja do smrti i uskrsnuća, čemu su svjedoci apostoli koji su uz njega i proroci koji su ga prorekli. Prije nego li je Petar završio govor, na prisutne je sišao Duh Sveti. Božja volja je jasna: Kornelije i svjedoci toga događaja primili su krštenje. Prvi je poganin svečano ušao u Crkvu. Nakon što je Petar pokrstio Kornelija, prvog ne Židova, vratio se u Jeruzalem i pred ostalim apostolima zastupa mišljenje, da nema više razlike između Židova i pogana, te da je i poganima kao i Židovima otvoren put obraćenja Kristu. Petar je jasan: „Ako im je dakle Bog dao isti dar kao i nama koji povjerovasmo u Gospodina Isusa Krista, tko sam ja da bih se smio oprijeti Bogu.“

********

Iv 10, 1-10: Petrovo djelovanje utemeljeno je na Isusovom jasnom stavu: „Ja sam Pastir Dobri… ja sam vrata ovcama… kroza me tko uđe, spasit će se.“ Pravi pastir daje život za svoje ovce, a krivi žrtvuje ovce za svoj život. Obraćenje, primanje Duha Svetoga i krštenje, su vrata kroz koja jednino mogu ući svi koji dolaze Kristovom stadu.