Home Radovi u 2024. godini

Radovi u 2024. godini

14. listopada 2024. otpočeli su radovi zidanja na crkvenoj ogradi u “Polju III”. Radove izvodi Majstor Drago Radić iz Dubice, a svojim pomoćnikom.

SITUACIJSKI I TEHNČKI OPIS IZGRADNJE OGRADE OKO OBJEKATA

ŽUPNOG CENTRA U NOVOM SELU

Situacijske okolnosti i rješenje
Župni centar građen je od 2001-2023. Crkva i prateći objekti smješteni su u sredini sela, ali u zaleđu naselja, praktično u njivama. Druge urbanije lokacije nije bilo. Mještani su bili primorani kultivizirati ponuđeni prostor na kojem su do danas izgrađeni sljedeći objekti: Župna crkva, Dvorana, Župna kuća, Centralna kotlovnica za sve objekte i javni sanitarni blok.
Sjever i sjeveroistočna strana su napušteni prostori, prepušteni raslinjskom korovu. Župa je bila prisiljena graditi trajnu zaštitnu Armirano betonsku ogradu s paravanskim poljima u pravilnim rasterima zidanim punom ‘rustik’ opekom. Polje na lokacijskoj skici pod oznakom „O“ u dužini 50m’ je dovršeno, te je pokazalo svoju izvrsnu funkciju, što je prioritetni postulat u građenju. Estetski prilagođeno ovim prostorima s materijalima koji su postojeći i obilježje je kraja. Omjer veličina spram postojeći objekta izdefinirao je visinu ograde od  2,45m’, kao i njezinu masivnost – monumentalnost.

Ograda je trasirana u vlasničkim granicama i po poljima građenja:

Polje „0“=50dm’;  Polje je finalizirano
Polje „I“= 39,25dm’;Polje ima urađenu AB konstrukciju, osim pokrovnog AB vijenca i cigle u rasterima.
Polje „II“= 44,40;  Urađeno kao i polje „I“
Polje „III“ = 46,50dm’ ; Urađeno kao polje „I“ i „II“.
Polje „PUT“ = 69,00 dm’ s  panoramskom okruglinom na ulazu u dužini od 4,40 i visini 1,50 m’ tek treba započeti graditi, za koje je izgrađen troškovnik od Firme Niskogradnja – Anto Jurišić – Odžak, te ga prilažemo.

Arhitektonsko rješenje
Izgradnja ograde ima namjenu, u funkciji zaštite od prodora raslinjskog korova, te zaštiti prostor od neprimjerene upotrebe pesticida, insekticida, jer su njive preblizu okupljanja djece i ostalog naroda.
Također se željelo sačuvati sakralnost prostora od vrlo česte buke poljoprivrednih strojeva, te fizičkih pogleda kako u sam prostor iz okoline tako i s prostora u okolinu koja nije primjerena pogledu jer se radi o njivama i zadnjim stranama gospodarskih objekata od samih mještana. Vidljivi su i poljski sanitarni blokovi. Situacija je nametnula prikladno ponuđeno rješenje.

Konstruktivno rješenje
Objekt ograde konstruktivno je riješen sa AB horizontalnim i vertikalnim serklažima te ramovski spregnuti pokrovnim vijencem koji ima funkciju zaštite opeke u panoramskim rasterima. Materijali kod ugradnje odabrani su da nemaju svoju finalnu obradu, te ostaju ‘natur’ i ‘rustik’, što je primjereno seoskoj ruralnoj okolini.