Home Objava je uvijek tajanstvena za upravljače ovoga svijeta (22.tj.ut.)

Objava je uvijek tajanstvena za upravljače ovoga svijeta (22.tj.ut.)

Objava je uvijek tajanstvena za upravljače ovoga svijeta  (22.tj.ut.)

*********

1 Sol 5, 1-6.9-11: Dok se Evanđelje ukorjenjuje u gradovima Grčke, koja je u to vrijeme sjedište svake ljudske mudrosti, Pavao svraća pozornost kršćanima grčkih gradova, osobito Solunjanima i Korinćanima, da kršćanstvo nije filozofija, još manje neka naravna religija zasnovana na ljudskoj mudrosti, nego Objava odozgor. A Objava je prava mudrost, jer je to Božja mudrost. Ona je uvijek tajanstvena za upravljače ovoga svijeta. Do nje se dolazi samo vjerom, a vjera je Božji dar-milost Duha. Gospodin odozgor dolazi, gore uzlazi i opet će odozgor doći, ali tada će suditi živima i mrtvima. Jedno je jasno, spasenje dolazi od Gospodina, i po Gospodinu. I to je najveći izvor „Mira i sigurnosti“. Pavao se ne libi istaknuti kako su kršćani, sinovi svjetla, a ne tame, uvijek su u snazi vjere i ljubavi koje ga vode prema svjetlu spasenja. Tu nikakve sile Zloga ne mogu posijati tamu, jer Svjetlo Kristovo, Objavom i životom, obasjava sve stvoreno.

**********

Lk 4, 31-37:Današnje Evanđelje, nakon Isusovog predstavljanja i propovijedanja u Nazaretu, donosi događaj iz sljedeće njegove propovjedničke postaje u gradu Kafarnaumu. Isus je opet u sinagogi. Riječi Pisma i Isusovo propovijedanje otkrivaju slušateljima silnu moć kojom Isus mijenja ljude, potičući na obraćenje, on im donosi spas i oslobođenje. Nakon propovijedi, snaga Isusovih riječi, još će više biti osnažena ‘ozdravljenjem opsjednutog čovjeka usred hrama’, koji u Isusu prepoznaje „Sveca Božjega“. Kao i u Nazaretu, gdje je po riječima proroka Izaije predstavljeno očitovanje Isusove mesijanske službe, koja je odozgor, tako i ovdje u Kafarnaumu, sile Zloga očituju Kristovo Božanstvo. Isus zapovijeda silama Zloga i one mu se pokoravaju. Svi prisutni postaju svjedoci tog čudesnog Isusova djela i bivaju zaprepašteni silnom Riječju Isusovom. S razlogom slijede komentari: „Kakve li riječi! S vlašću i snagom zapovijeda nečistim dusima te izlaze!“ Oslobađajuća snaga je tu. Tko je, dakle, On? Nakon ne prihvaćenosti i nerazumijevanja Isusovih riječi u Nazaretu, u Kafarnaumu oduševljenje. Redoslijed postaja, propovijedanja i samih čudesnih Isusovih djelovanja, očito je složen božanskom Providnošću, odozgor.