Home HKUD-o „OGNJIŠTA“ – LUG BRANKOVIĆI u posjeti Župniku

HKUD-o „OGNJIŠTA“ – LUG BRANKOVIĆI u posjeti Župniku

DSC05683 a

Povodom nastupa na SMOTRI FOLKLORA U BALEGOVCU 7. rujna 2024., na kojoj su nastupili i HKUD “Ognjišta” iz Lug Brankovića, posjetili su svog bivšeg Župnika i osnivača HKUD 1994.g.

Kratke crtice o HKUD-u.

Hrvatsko kulturno umjetničko društvo „Ognjišta“ iz Lug-Brankovića općina Žepče osnovano je 1994. godine s ciljem očuvanja kulturne baštine Hrvata žepačkoga kraja. Društvo njeguje i čuva izvorne običaje, pjesme, kola i nošnje žepačkoga kraja. Posebno njegujemo starinski napjev ženske i muške pjesme. U društvu djeluje više sekcija: mali folkloraši, veliki folkloraši i sviranje na tradicionalnim glazbalima. Iza sebe imaju preko tristo nastupa širom Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Mađarske i Italije. Posebno su ponosni nastupima na: Europskoj smotri folklora u Mađarska, tri puta na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu, Vinkovačkim jesenima, Đakovačkim vezovima, Brodskom kolu, Na Neretvu misečina pala, itd. Društvo već dvadeset i šest godina organizira svoju smotru folklora pod nazivom „Dani miholjskoga ljeta“. Snimali su emisije za HRT, a mnoge njihove pjesme zabilježene su u etnografskim antologijama.