Home Da, poželjna je originalna duhovnost za svako vrijeme

Da, poželjna je originalna duhovnost za svako vrijeme

Da, poželjna je originalna duhovnost za svako vrijeme

Dvadeset deveta nedjelja kroz godinu 2024 – b

Kršćanska braćo i sestre!
Dobro je znati, da nedjeljna čitanja imaju uvijek svoju snažnu poruku primjerenu liturgijskom vremenu, ali i potrebu uočiti, kako prvo i treće čitanje gotovo uvijek imaju bliske podudarnosti, čak do te mjere da evanđelje citira i aludira na starozavjetni odlomak.
Za današnju nedjelju odabrane Izaijine napomene o patničkom Sluzi Božjem primijenjene su na samog Isusa: „Žrtvuje li život svoj kao naknadnicu“ (Iz 53,10), ili „Sin Čovječji … život svoj dade kao otkupninu za mnoge.“ (Mk 10,45).
I tako dok se prvo čitanje i treće isprepliću, drugo se čitanje obično pojavljuje kao druga misao.
I ovdje treba naglasiti kako se čuju riječi iz sigurne udaljenosti, koje promatraju unutarnju istinu i tako nas otvara otajstvu vjere koja zajedno povezuje prvo i treće čitanje.
            Evo kako to danas izgleda iz Pavlove distance: On jasno potvrđuje, koliko je uistinu živa, Riječ Božja, i djelotvorna. Ona je oštrija od svakog dvosjekla mača i ima moć potpune pronicljivosti i savršeno prosuđuje.
Ona je prenošena po prorocima, a zatim po Sinu, ona je živa i djelotvorna u vjerniku.
           Ta Riječ sudi misli i tajne nakane čovjekova srca u potrazi za zajedništvom s Ocem.

Zaključak je: „Imamo dakle, Velikog svećenika koji prodrije  kroz nebesa – Isusa, Sina Božjega.“
Isus kao veliki svećenik može biti supatnik u našim slabostima, bio je kušan svim kušnjama kojima smo i mi kušani, osim grijehom.
Za razliku od izraelskog velikog svećenika, Krist nije postavio sebe, nego ga je Bog postavio. On nije podložan grijehu i nije pripadao po grijehu grešnom narodu, stoga, žrtvu koju prinosi, prenosi za grijehe grešnog roda ljudskog, za razliku od Arona, prvog velikog svećenika i svih njegovih nasljednika,
On je, ne samo Veliki, nego i savršeni svećenik, koji otvara vrata neba, da bi mi smjelo pristupili Prijestolju milosti.
            Kao što nas je Poslanica Hebrejima već upozorila, Isus je Veliki svećenik, supatnik u našim slabostima, čak i u našim kušnjama.

I zaista, on je silnim vapajem i suzama prikazivao molitve i prošnje, kao što to i mi činimo. Ako je Isus potpuno jedno s nama, a jest, onda je zaista nespretno i smiješno zahtijevanje bilo kakvog prvenstva, što čine apostoli u današnjem evanđelju. Zahtjev glasi:
Da sjedne jedan s slijeva i jedan s desene.
Ovdje je Isus jako  jasan, kad kaže: „I tko hoće da među vama bude prvi, neka bude svima sluga“.
Kao uvjerljiv razlog za to, Isus ukazuje na samog sebe: „Sin Čovječji nije došao da bude služen, nego da služi i život svoj dade kao otkupninu za mnoge.“  

Ovih dana Papa Franjo novoimenovanim kardinalima, među kojima je i jedan s naših prostora, poručuje: Neka vam ne budu na čast titule: Uzoriti i Eminencija, nego sluga.
Da, Papa nas vraća na tvorničke postavke, resetira nas, jer to je Isusova duhovnost, duhovnost koja ljubi duhovnost, duhovnost koja obdržava zapovijed ljubavi i time postaje učinkovita.
Isus živi zdravu duhovnost i takvu traži od svojih učenika.
Dakle, prava kršćanska veličina ne sastoji se u tome da kršćani gospodare i nadmeću se, već da drugima služe prihvaćajući žrtve. Uzor kršćanima mora biti Onaj koji je došao služiti i čije je trpljenje mnoge opravdalo.
Svojom mukom, smrću i uskrsnućem Krist je ispunio poslanje ljubavi prema svim ljudima.
Jedino vjerom u njega postižemo spasenje i živimo originalnu duhovnost.

Župnik