Sveti Hugo, biskup (+ 1132)

Današnji svetac, sveti Hugo mlad 1080. postaje biskupom namjesto prethodnika kojega je sinoda morala skunuti s biskupske stolice radi simonije. Sv. Hugo je živo u vrijeme velikih sukoba s carem Henrikom IV. koji je nastojao svoju volju nametnuti Crkvi. Stupivši na čelo biskupije nastojao je u duhu grgurovske reforme obnoviti povjerenu mu crkvu. Sveti Hugo je bio poznat po izvanrednoj aktivnosti ali i duhu molitve i kontemplacije. Poznat je po velikim graditeljskim sposobnostima i mudrim presudama u sukobima između dijecezanskih i redovničkih svećenika. Vršio je silan utjecaj na javni život svojim propovijedima, koje su bile vrlo rječite. Bio je veliki prijatelj sv. Brune, osnivača kartuzijanaca. Prvih 48 godina djelovanja kartuzijanaca usko je povezano s imenom sv. Huge. Kartuzijance je sve do smrti podupirao savjetima i raznim dobrima. Sveti Hugo je umro 1. travnja 1132. godine okružen mnogobrojnim kartuzijancima kojima je bio prijatelj i zaštitnik. Već dvije godine nakon smrti proglasio je papa Inocent II. 22. travnja 1134. Hugu svecem.