PAPA: DUH SVETI JE KRŠĆANSKA HRABROST, ON NAM DAJE SNAGU ZA SVJEDOČENJE

Vatikan, 8. travanj 2016.
Misa u Domu Sveta Marta, 7. travnja 2016. god.

Sveci obična života i današnji mučenici svojim dosljednim življenjem i hrabrim svjedočenjem uskrsloga Krista, zahvaljujući djelovanju Duha Svetoga, Crkvu vode naprijed – istaknuo je Sveti Otac, 7. travnja 2016. u propovijedi na jutarnjoj Svetoj misi u kapeli Doma Sveta Marta.

Prvo misno čitanje, uzeto iz Djela apostolskih, govori kako Petar pred svećeničkim vijećem odvažno naviješta Isusovo uskrsnuće. Petru je bilo zabranjeno propovijedati u ime Isusovo, ali on neustrašivo naviješta Evanđelje jer – kako je rekao – Treba se većma pokoravati Bogu negoli ljudima! Ovaj hrabri Petar nije više Petar 'kukavica' kakav je bio u noći na Veliki četvrtak, „kada je iz straha triput zanijekao Isusa“. Sada pak odvažno svjedoči. Kršćansko svjedočenje slijedi Isusov put: žrtvovanje života. Dosljednost se kršćanskoga života mjeri istinskim svjedočenjem – istaknuo je Papa dodajući:
Dosljednost između života i onoga što smo vidjeli i čuli jest početak svjedočanstva. Kršćansko pak svjedočanstvo ima i drugo obilježje: kršćansko svjedočanstvo ne pripada samo onom tko svjedoči: 'Mi smo i Duh Sveti svjedoci tih događaja' – istaknuto je u Djelima apostolskim. Bez Duha Svetoga nema ni kršćanskoga svjedočanstva. Kršćansko svjedočenje, kršćanski život je prava milost. Tu nam milost Bog daje po Svetom Duhu – ustvrdio je Papa.

Bez Duha Svetoga ne možemo svjedočiti. Svjedok je onaj tko je dosljedan s onim što govori, što čini i s onim što je primio, a primio je Duha Svetoga. Duh Sveti je kršćanska hrabrost, on nam daje snagu za kršćansko svjedočenje, koja se očituje u svjedočenju današnjih mučenika, potjeranih iz njihovih krajeva, raseljenih, pogubljenih, progonjenih: oni neustrašivo sve do smrti ispovijedaju Isusa. Ti kršćanski svjedoci ozbiljno shvaćaju kršćanski život i vele: Ja ne mogu činiti zlo drugoj osobi, ne mogu varati, ne mogu biti licemjeran, svojim životom moram svjedočiti. A svjedočanstvo je pomoću Duha Svetoga naviještanje vjere u uskrsloga Isusa – kazao je Sveti Otac.

U teškim povijesnim trenutcima često se ističe kako su domovini potrebni heroji. To je istina. A što je današnjoj Crkvi potrebno? Crkvi su potrebni svjedoci. Upravo svjedoci, svakodnevni sveci, obični vjernici, ali dosljedni sve do smrti, živa su krv Crkve; oni Crkvu nose naprijed; svi koji tvrde da je Krist uskrsnuo, da je živ, a svoju vjeru svjedoče svojim životom i Svetim Duhom kojeg su primili – zaključio je papa Franjo.