Kršćaninu za komunikaciju s Bogom potreban je spontan, otvoren i vjernički pristup

Kršćaninu za komunikaciju s Bogom potreban je spontan, otvoren i vjernički pristup (11.1.2020.)

1 Iv 5, 5-13: Isus Krist, je pravi čovjek, i pravi Bog. To je jedan od izvora naše vjere. Isus Krist je jedna osoba, i Sin Božji. U Kristovom životu zbila su se dva važan povijesna događaja za spasenje svijeta. Krštenje Isusovo na kojem Bog Otac svjedoči da je Isus Mesija i Sin Božji. Drugi događaj je smrt na križu kada se svršava djelo spasenja. Ti istiniti događaji potvrđuju odakle je Isus došao, zatim njegovo krštenje vodom i krvlju. Svjedočanstvo proizlazi iz Duha Svetoga na usta samih apostola da je Isus Sin Božji i da njegovo krštenje i smrt imaju spasenjsko značenje. Tako sakramenti krštenja i euharistije čine trajno prisutnim i djelatnim raspetog Krista, u Crkvi kojoj je on sam Glava. Stoga, vjera je ogromno imanje koje vjernik kršćanin ima u sebi i njome ostvaruje zajedništvo s Bogom. Apostol Ivan jasno potvrđuje: da svi koji vjeruju u ime Sina Božjega, imaju život vječni. Na kraju svoje poslanice Ivan naglašava, kako je vjera temelj za komunikaciju s onim kome se vjeruje i koga se ljubi. Time ostavlja jasan put da onome koga se voli, toga se i moli. Molitva je sama po sebi svojstvena kršćanskoj naravi.

Lk 5, 12-16: Isus je u Galileji. Kako Isusova djelovanja odmiču, učenici i narod u Isusu vide velikog čudotvorca. Ugledao ga je i jedan gubavac. U susretu s Isusom, pada ničice i moli: „Gospodine, ako hoćeš, možeš me očistiti.“ Njegov pristup Isusu je sasvim spontan, otvoren i vjernički. On vjeruje da Isus ima moć. Isus je tako i postupio. Ispružio ruku, izrekao svemoćnu riječ i čovjek ustaje zdrav. Novi događaj, novo čudo. Svaki gubavac je bio registriran kao neizlječivi bolesnik. Njegovo ozdravljenje mora potvrditi svećenik u hramu i proglasiti ga čistim i zdravim. Kako Isus do kraja svoje zemaljske misije nikada neće biti sam, tako i ovo čudo gleda mnoštvo naroda i vijest o Isusu odlazi na sve strane. Isus, jedino kada moli, želi biti sam. A to je gotovo svakodnevno, pa tako i ovaj dan povlači se na samotno mjesto i moli.