Kršćanski život u ovome svijetu nosi odgovornost pred Bogom i ljudima

Kršćanski život u ovome svijetu nosi odgovornost pred Bogom i ljudima (13.11.2018.)

Tit 2, 1-8. 11-14: Kao i svaki otok, pa tako i Kreta, ima istu sudbinu, na njega se dolazi i odlazi. Zbog stalnog prometa ljudi, mještani su često izloženi krivim informacijma i krivom nauku. Pa tako se svaki čas pojavi i u krilu same Crkve pokoji krivi učitelj, ali ti, Titu, sine moj, budi onaj koji govori ono što dolikuje zdravom nauku. Tako će učiteljiev i učenikov nauk stalno oživljavati i rasplamsavati oganj zdrave Riječi, svjedočeći je životom pred Kristovim vjernicima. A evo ti i korisne upute za sve skupine s kojima se susrećeš. Rasadnik zdravlja ljubavi i zdravlja vjere, neka osobito bude među onima koji nose breme svojih godina. Njihov primjer života dobro je oruđe u progonstvu vjere. Sveti život i svih ostalih staleža u Crkvi izvrsna je snaga Duha Svetoga koji ne poznaje granice sjaja i topline takvih života. A ti, dragi moj Titu, takvima budi na čelu i sebe stavi vjernicima za uzor u životu, govoru, ljubavi, vjeri i čistoći. Tvoj život, a takav bi trebao biti i svaki kršćnski život, mora učiniti Božju milost vidljivom i izvana. I sam znaš da je Božja milost spasenja zasjala svim ljudima. Drugim riječim, svima budi na raspolaganju i svi neka ti budu na raspolaganju za dobra djela i Riječi kao kruh naš svagdašnji, a sam je Gospodin rekao: „Ja sam kruh koji siđoh s neba“ , to znači: budi izvrstan, osobiti, vlastit, izvoran kao Krist koji je izvrstan kruh s neba.

Lk 17, 7-10: Isus uspostavljajuć Kraljevstvo Božje u kojem su međuljudski odnosi i odnosi prema Bogu utemeljeni na zakonu ljubavi, vidi nepravedan odnos prema Bogu kod farizeja. Gospodar se ne mora zahvaljivati sluzi, ako ovaj vjerno vrši svoj posao na koji je postavljen. Za učenike i predstojnike zajednica to znači, da su samo izvršili svoju obvezu ako su „sve učinili što su bili dužni učiniti.“ Isiticanje prava na zasluge i naplatu istih, zbog njihove pobožnosti, kako to očekuju farizeji, ne dolazi u obzir. Tko je svjesno ispunio volju Božju, ne treba se pred Bogom i ljudima hvaliti, time se umanjuje vrijednost učinjenog djela, nego u skromnosti i jednostavniti čuvaj i zalijevaj sve u vrtu Božjeg kraljevstva.