Promjene su nužne

Promjene su nužne

1 Sam 8,4-7.10-22: Izraelci su raspršeni po dvanaest Jakovljevih plemena. Narodom su vladali Suci. Prelagan su plijen za susjede. Narod traži kralja. Bog govori Samuelu: Izaberi kralja. Samuel ima samo jedan problem: Koliki su prohtjevi kralja, jer on je ipak skroman kao Sudac. Istina izgubio je svoja dva sina Hofnija i Pinhaza zbog sebičnosti. Samuel je na muci. S dvije strane pritisak. Pritišće ga i Bog i narod. Bog djeluje ljudskim sredstvima u ljudskim situacijama kao i ranije u mnoštvu prilika. Svaku vlast treba obnavljati i iznova jačati, a često i mijenjati. Mk 2, 1.12: Mnoštvo je već oko Isusa nakon ozdravljenja Gubavca. Domišljati spuštaju kroz krov uzetoga kako bi doprijeli do Isusa. Snalažljivi su. Promjene su nužne. Isus upozorava kako je smrt dramatična promjena, a u nju treba mirno ući. Ravno pred Isusa, baš onako kako kroz krov spustiše uzetoga. Isus ga je pogledao i rekao: „Sinko! Otpuštaju ti se grijesi, ustani i hodi“. Isus uvodi novo stanje. Kao da kaže: Promjene su nužne.