U obitelji se često isprepliću svetost i grešnost, zašto?

Nedjelja Svete Obitelji 2020-b

Kršćanska braćo i sestre, danas je nedjelja Svete obitelji, nedjelja u kojoj se svaka obitelj želi blagosloviti i posvetiti tom svetošću.
Jer obitelj prema Objavi ima jasno korijenje.
Ona je od početka zamišljena kao slika Božja - Muško i žensko je slika Božja, a time i potpun čovjek.
            Obitelj, je božanska ustanova, ona uistinu ima svoje blagoslove u svome Stvoritelju.
U tom i takvom božanskom korijenu, ona ima svoju slobodu, ima svoju
samostalnost i zaštićenost.
             Odnosi unutar obitelji uvijek su zasnovani na ljubavi. Ona živi u znaku darivanja i predanja, a ne u znaku trgovine: koliko ti meni toliko ja tebi, ili kako ti meni tako ja tebi.

Možemo to reći i ovako: Obitelj je država u malom, ili crkva u malom. Ako pogledamo mnoga povijesna razdoblja, uviđamo kako su neke velike i snažne obitelji obilježile svoje vrijeme, pa čak i povijesna razdoblja.
Ali mnoge su, i mnoge, stradale zbog svoje prevelike moći i utjecaja.
             Važno je stoga shvatiti da i Obitelj ima svoja ograničenja
. Bog je rekao: Evo ti sve, samo ovo stablo spoznaje dobra i zla ne diraj. Jako je ovdje naglašeno: Ako
Obitelj želi preživjeti sve bure u vremenu mora živjeti Božji zakon.
Ako tako nije, ona se raspada. Ako je k tome i snažna i velika, raspada se i kraljevstvo, država.

Pogledajmo neke biblijske velike obitelji:
obitelj Abrahama, Jakova, kralja Davida.
Uvijek su jake obitelji tvorile i jak narod. Izraelski narod postaje čak opasan za moćno Egipatsko carstvo, jer su Židovi imali čvrste i jake obitelji.
Stoga od straha, Faraon ubija njihovu djecu, boji se za svoju dinastiju.

A veliku je buru digla Sveta obitelj Josipa i Marije kad se rodio Isus. Uzrujani Herod, Idumejac, dočuo da se rodio dječak u Betlehemu iz loze Davidove, a to znači Židov i mogući budući kralj, on ubija u svoj okolici djecu do dvije godine.
Koristio je strašne zločinačke metode da bi pribavio svojoj obitelji zaštitu i sigurnu budućnost.

Ono što je zanimljivo u povijesti spasenja, je činjenica da Bog kad ulazi u obitelj pravi snažan zaokret u povijesti, i tu uzdiže snagu do potrebne razine da upravlja poviješću na jedan zaista zanimljiv i čudesan način.
Uz mnoge druge obitelji, obitelj Marije i Josipa imaju kozmičku ulogu.
Ona se zove sveta obitelj.
             Činjenica je, i ona se ne da sakriti, da Bog obitelji daje mnoge radosti, čak do razine zemaljskog raja, ali nikada nije kod tih slavnih i svetih obitelji zaobišao i KRIŽ.
Pitamo se zašto?
Križ – označava žrtvu ili najveći mogući stupanj ljubavi.
             Treba znati da čovjek nije samo duhovno biće on je i tjelesno biće. Stoga se ljudska ljubav mora pročišćavati, posvećivati, dok je kod Boga ljubav potpuno sveta i čista jer je plod samo Duha, što nije slučaj s čovjekom.
             Nadalje, Čovjek je, a time i obitelj, potpun čovjek tek kao Muško i žensko.
Da bi to sve bilo moguće održati u skladu i harmoniji čovjek mora razumjeti i žrtvu predanja i života za druge u obitelji, a time i bol i patnju.
Svaki Križ donosi plod, ako tako nije, on nije Križ na uskrsnuće, nego na propast.
             Svaki križ je katarza, čišćenje duha do razine kada žrtva-bol- ljubav postaje čista i sveta.
I tebi samoj mač će probosti dušu. Rekao je starac Šimun u hramu BDM.

Zaključimo: svakoj obitelji potrebna je što čišća i svetija ljubav. Ako tako nije onda svaki križ valja prihvatiti kao pročišćenje onoga što nije sveto.

Župnik