Učvrsti Petre našu vjeru, inače, potonut ćemo!

Prvi dan Trodnivnice

Svetim Misnim slavlje, 26 lipnja 2018., fra Pero Baotić, čuvar svetišta Gospe od Anđela u Tramošnici, otvorio je našu duhvnu obnovu u pripremi za slavlje naših zaštinika sv. Petra i Pavla.
Svojim pozivom, da obnovimo svoju vjeru na temeljima vjere apostolskih prvaka Petra i Pavla, postavja pitanje: „Što je vjera, a odmah se nameću i druga pitanja, koliko čvrsto i kako vjerujemo?“ Propovjednik daje i odgovor: „Vjera je osobni susret s Bogom. Po vjeri pripadamo svojoj vjerskoj kršćanskoj zajednici, koja se zove Crkva.“

Reći nekome od nas da nije vjernik, teško bi ga uvrijedili, ali uzori naše vjere poput Abraham, ili Blažene djevice Marije, Petra i Pavla, potvrđuju kakva bi trebala biti naša vjera. Propovjednik nadalje, upućuje na topli odnos Boga, Oca i njegova Sina, u kojima se u potpunosti vrši volja i povjerenje. Vjera se mora očitovati i vidjeti i na riječi i na djelu, inače ostaje samo kao folklor u tradiciji. Vjerovati u Isusa, a ne imati vremena za Isusa, ili vjerovati u Isusa, a vrijeđati ga, govori puno o nama, kakva je naša vjera.
Isus, dok čini čudesa, govori o jasnoj i čvrstoj vjeri kad kaže: „Idi vjera te je tvoja spasila“, i nadalje: „Tko uzvjeruje, taj će se spasiti.“
Takvima sile Zloga neće moći nauditi i čudesa su tada vidna.
Prelijep je primjer u Evanđelju dok apostoli Isusa vide u noći kako hoda po vodi i poručuje: „Ne bojste se! Ja sam!“ Petar se javlja i kaže: „Ako si ti Gospodine, daj da i ja hodam po vodi prema tebi.“ „Dođi...!“ reče Isus Petru. I Petar krenu. Petar hoda kao i Isus po vodi, ali okruženje valova, vitlaju Petra u potpunoj vjeri da mu se neće ništa dogoditi. Sumnja i strah, pritišću Petra, i počeo je tonuti s krikom: „Gospodine spasi me!“
Poruka je jasna, kaže Propovjednik: „Vjera mora mora biti čvrsta.“ I kao što je Isus učvršćivao Petra u vjeri, mi danas želimo da Petar i Pavao učvrste našu vjeru, inače potonut ćemo. To je želio i Isus govoreći Petru: “Petre, kad dođe vrijeme učrsti svoju braću u vjeri.“
Fra Pero je, završio svoju propovijed jednim lijepim primjerom. Obitelj je imala samo jedno dijete i nažalost u šesnajestoj godini života kćerka je na smrt obolila. Njezina majka bila je čvrsta vjernica, dok je otac bio teški nevjernik. I dok dijete umire, držeći oba roditelja za ruku, pita roditelje: „Kako da umrem, u majčinoj vjeri ili očevoj nevjeri?“ Otac progovara: „Kćeri, ako umireš, umri u majčinoj vjeri, moja ti nevjera ne može pomoći.“
Na kraju svete Mise okupljena zajednica obnavlja svoj zavjet vjere pred apostolskim prvacima Petrom i Pavlom.