Loretska Gospa

Loretska Gospa

Među velika marijanska svetišta spada i ono u Loretu u Italiji. Onamo još i danas hodočasti godišnje preko milijun hodočasnika. Mjesto je kroz povijest pohodilo veliko mnoštvo svetaca, a čak je i Ivan XXIII. tjedan dana prije početka II. vatikanskog sabora išao u Loret isprositi blagoslov za rad sabora.
Kako je nastalo Loretsko svetište? - Pobožna predaja pripovijeda kako su 10. svibnja 1291. sveti anđeli prenijeli nazaretsku kućicu Svete Obitelji na Trsat, gdje se danas nalazi glasovito svetište Majke Božje od Milosti. Nakon 3 godine i 7 mjeseci, tj. 10. prosinca 1294. anđeli su prenijeli svetu kućicu u Loreto kod Ankone i tako je ondje nastalo veliko marijansko svetište. Iako se ne može povijesno dokazati prijenos nazaretske kućice, ipak je Božja providnost htjela da se i na Trsatu i u Loretu razvije Gospino svetište u kome se čine mnoga dobra djela. Papa Benedikt XV. proglasio je Loretsku Gospu zaštitnicom zrakoplovaca.