Sv. Toma Morus

Sv. Toma Morus, Toma More (eng. Thomas More)
(London, 7. veljače 1477. - London, 6. srpnja 1535.), engleski humanist i državnik. Svetac je i mučenik Katoličke Crkve.
Bio je izložen raznim psihološkim pritiscima i usprkos tome , odbacio je svaki kompromis i ne napuštajući ustrajnu vjernost vlasti i zakonitim institucijama, svojim životom i svojom smrću potvrdio je da se čovjek ne može odvojiti od Boga, niti politika od morala.[2]
Sukobio se s kraljem i protivio se zakonu kojim kralj dobiva vlast nad Crkvom u Engleskoj te mu odbio položiti zakletvu kao vrhovnom poglavaru Crkve, pa je optužen zbog izdaje i smaknut. Pisao je djela na engleskom i latinskom jeziku, a najpoznatije mu je djelo Utopija, u kojem kritizira društvene prilike u Engleskoj i suprotstavlja im viziju o idealnoj zajednici na zamišljenu otoku Utopiji.

Papa Lav XIII. ga je kanonizirao zajedno s kardinalom Ivanom Fisherom 1886.. Proglašen zaštitnikom ljudi iz vlasti i političara, jer je svoje "neotuđivo dostojanstvo savjesti" znao posvjedočiti sve do mučeništva.[2]