Sveti Izidor Seviljski, biskup i crkveni naučitelj (556-636)-a

Izidor je rođen oko godine 556. u gradu Sevilli kao sin uglednog časnika. Ostavši vrlo rano bez oba roditelja, brigu oko Izidorova odgoja preuzima njegov brat Leander koji je bio opat jednog samostana. Odgojio je brata tako da je već zarana osjetio ljubav prema knjizi i znanstvenom radu. Pridruživši se redovničkoj zajednici u 30-oj godini Izidor je naslijedio brata u opatskoj službi. Postavši opat Izidor se svim silama trudio oko jedinstva braće koja su živjela u samostanu. Napisao je djelo Regula monachorum u kojemu ističe da se redovnički život mora sastojati od punog odricanja samog sebe, strogog siromaštva, postojanosti u dobru, liturgijske molitve i rada. Veliki poklonik i prijatelj knjige posebnu je pozornost pridavao proučavanju Biblije. Godine 601.morao je naslijediti na biskupskoj stolici u Sevilli svoga brata Leandra. Biskupovao je 30 godina, a resila ga je svestrana učenost i veliki govornički dar. I sam učen čovjek Izidor je nastojao da i njegovi svećenici po svojoj učenosti budu na visini svoga poslanja. Stoga je njegova teološko škola u Sevilli postala najuglednija znanstvena crkvena ustanova u čitavoj Španjolskoj onoga vremena. Svoju domovinu a i čitavu Europu zadužio je svojim glavnim djelom Etymologiae. To je prva poznata enciklopedija. To je djelo u srednjem vijeku poslije Svetog pisma bilo najviše čitano i ponovno izdavano. Taj, možda najslavniji čovjek stare Španjolske, umro je 4. travnja 636. u svom rodnom gradu Sevilli.