Sveta Genoveva, djevica (+ 512)-ac

Sveta Genoveva, djevica (+ 512)-ac

Sveta Genoveva čijeg se lika Crkva danas sjeća, bila je dijete siromašnih roditelja i kao takva je bila pastirica. Odmalena bila je pobožna i bogobojazna a uz stada je imala mnogo vremena za molitvu i razmišljanje. Biskup German je oblači u redovničku odjeću a kralj Klodvig koncem V. st. uzima je za svoju savjetnicu na dvoru. Ondje se ona sprijatelji s njegovom suprugom sv. Klotildom. Sv. genoveva umire 512. god. a Pariz je štuje kao svoju zaštitnicu. Živjela je u vrijeme haranja divljih Huna na čelu s Atilom. Narod Pariza koji se našao na Atilinom udaru panično je pokušavao pobjeći u Orleans smatrajući da u tom gradu imaju veće izglede za opstanak. Na nagovor djevice Gertude mještani ostanu u Parizu i bivaju pošteđeni napada a Orleans bude sravnjen pred Atilinim naletom. Tvrdila je da joj je Bog objavio kako Pariz neće pasti i tako je i bilo. Sv. Genoveva nam može poslužiti kao uzor ljubavi prema Crkvi i domovini. Iako je živjela za Boga u posvećenom djevičanstvu, ipak je osjećala sa svim potrebama Crkve i svoga naroda kojemu postaje i spasiteljica.