Sveti Servul

Sveti Servul
Trst, oko 270 - suzaštitnik Grada Trsta zajedno sa Sv. Justom. Rođen je u kršćanskoj obitelji. Još kao mladić napustio je grad da bi se povukao u pećinu na Krasu. Tamo je u samoći i molitvi proveo godinu i devet mjeseci.
Vratio se u Trst gdje je počeo vršiti čuda. Jednostavno prekriživši se i pušeći oslobodio se gmaza koji mu je priječio prolaz; izliječio je opsjednutog, ozdravio mladića od jakih vrućica te arhitekta koji se bio ozlijedio padom sa skele. Istovremeno preobraćivao je mnoge žitelje na kršćanstvo što nije odgovaralo gradskom upravitelju Giuniliju koji ga je dao uhititi zbog vračanja. Osuđen je i mučen. Obzirom da ga mučenja nisu slomila, naposljetku je izveden izvan gradskih zidina i zaklan mačem. Iste se noći majka Klemencija pobrinula za dostojanstveni ukop. Njegove se relikvije čuvaju u katedrali sv. Justa u Trstu. Pietro Stancovich ga je u djelu „Biografia degli uomini distinti dell'Istria" uvrstio među znamenite Istrane. Kasnije je postao zaštitnikom grada Buja gdje mu je posvećena župna crkva.