Sveti Benedikt – zaštitnik Europe

Sveti Benedikt – zaštitnik Europe

Izr 2, 1-9: Liturgijska čitanja, pomno su odabrana za blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Europe. Knjiga Mudrih izreka pomaže razumjeti apostole koji su radili u svijetu koji je redovito podijeljen na dvije kategorije ljudi: mudri i ludi. Srednja kategorija su neangažirani, jednostavni ili neiskusni, koji tek trebaju vlastito opredjeljenje prema jednoj od ovih kategorija. Ovdje treba obratiti pažnju na kontrast 'mudar – lud'jer je i vrlo vješt i obrazovan čovjek 'lud ako nije shvatio pravo značenje i svrhu života'. Mudraci ne žele trošiti vrijeme na lude nego se obraćaju mudrima i jednostavnima koji još mogu postati mudrima. Ovdje su vrlo često mudar i lud poistovjećeni s religioznim i bezbožnim čovjekom. Stoga prava mudrost uvijek proistječe iz poštovanja Boga – Stvoritelja, jer iz njegovih usta dolazi znanje i razboritost. Stoga su vjera i religija nužni temelj moralnog života. Tko da pomogne shvatiti sve staze dobra, ako ne onaj, koji je sama pravednost i dobrota?

Mt 19, 17-29: Dok se Petar prisjeća Isusove poruke, kako bogatstvo može biti prepreka ulaska u Kraljevstvo Božje, on razmišlja o apostolskom pitanju: Tko se onda može spasiti?Jer bogatstvo je u Starom savezu držano za blagoslov. „Ljudima je nemoguće, ali ne Bogu“, odgovorio je Isus. U pređašnjem odlomku o slučajnom 'Putniku' koji pita za Put u Kraljevstvo Božje, Isus je poručio kako postoje dva stupnja toga puta.Putnik je ostao na prvom stupnju i bio je jako žalostan jer imaše veliki imetak. No, Isus svoje učenike zove na drugi Put, Put na kojem se podrazumijeva da moraju ostaviti sve i biti potpuno razbaštinjeni od zemaljski bogatstava, kako on to kaže: “Odi prodaj sve“ i „slijedi me!“ U takvom Putu, Isus vidi stostruke nagrade, koje su proročke i s jasnim načelom: „A mnogi prvi bit će posljednji i posljednji prvi“. Ali, to je viši stupanj blaženstva. Apostoli, a kasnije sljednici apostola, poput sv. Benedikta, slijede Put 'mudrih i jednostavnih'.