Petrovo i Pavlovo poslanje, obilježili ljubav, poniznost i poslušnost Gospodinu (7.vaz.pet.)

Petrovo i Pavlovo poslanje, obilježili ljubav, poniznost i poslušnost Gospodinu (7.vaz.pet.)

*********

Dj 25, 13-21: Pavao je odveden iz Jeruzalema u Cezareju i predan u ruke rimskog upravitelja Feliksa. Pavao je često i u stanju pritvora oko dvije godine raspravljao s Feliksom o mnogim pitanjima iz područja vjere. Gotovo da je i Feliksa preveo na kršćanstvo. Nakon dvije godine Feliksa je naslijedio upravitelj Porcije Fest. Židovi su od novog upravitelja tražili da Pavla pošalje u Jeruzalem da bi mu se ponovo sudilo, zapravo su ga htjeli na putu do Jeruzalema ubiti. Fest je oklijevao te obnovio pravni postupak protiv Pavla u Cezareji . U sudskom postupku nije donesena nikakva odluka. Fest je upitao Pavla da li se želi ponovo vratiti u Jeruzalem. Pavao je prozreo lukavu zamku i odgovorio Festu: „Stojim pred sudom carevim gdje treba da mi se sudi... Na cara se prizivljem!“ Fest se nije složio s tim, ali je ipak donio odluku: „Na cara si prizvao, pred cara ćeš ići!“ Nekoliko dana poslije dođu židovski kralj Agripa i Berenika (sestra od Agripe) u Cezareju da pozdrave Festa. Njima je Fest izložio sudski postupak o Pavlu i da je donio odluku poslati ga u Rim caru, jer se Pavao prizvao na carski sud. Na to će Agripa Festu: „Htio bih i ja čuti toga čovjeka.“ Sudska se slika ponavlja kao nekad kad je prastric Herod Antipa, htio vidjeti Isusa. Fest je odgovorio Agripi: „Sutra ćeš ga čuti.“ No, Pavao je vođen Gospodinovom željom da u Rimu posvjedoči za Ime Isusovo. Pavao ide za Gospodinom.

**********

Iv 21, 15-19: U kratkom ali tako upečatljivom razgovoru između Isusa i Petra, Isus podjeljuje Petru vrhovna vlast Pastira Crkve. On će to zaista i postati. U takvoj važnoj odluci o Petrovoj službi, Isus najavljuje i Petrovu mučeničku smrt: „Kažem ti: Dok si bio mlađi, sam si se opasivao i hodio kamo si htio; ali kad ostariš raširit ćeš ruke i drugi će te opasivati i voditi kamo nećeš.“ Nakon toga, Isus ostavlja Petru zapovijed: „Idi za mnom“. Petar će zaista smoći energije da konačno u drugom razdoblju svoga djelovanja krene iz Jeruzalema u Antiohiju, te zatim u Rim. Njegovo će poslanje obilježiti ljubav, poniznost i poslušnost Gospodinu.