Ljudi vjere uvijek idu Božjim putem (pon.4.tj.k.g.)

Ljudi vjere uvijek idu Božjim putem (pon.4.tj.k.g.)

***********

Heb 11, 32-40: Jedanaesto poglavlje Poslanice Hebrejima govori o vjeri i ustrajnosti. Kako Poslanica ide kraju, logični je slijed da sve ono što je s Kristom došlo i tvori Novi savez zahtijeva životni stav povjerenja i predanja takvom Božjem djelu. Imati vjeru znači posjedovati sigurnost i u buduće stvarnosti. Pisac navodi bogati fundus biblijski likova iz Staroga saveza koji su posjedovali takvu vjeru i živjeli prema njoj. Svi su oni iščekivali vrijeme kada će Bog ispuniti svoje obećanje, ali nitko od njih nije doživio da vidi njegovo ostvarenje. Vrijedni su pomena Abel, Henok, Noa, Abraham, Izak, Jakov, Josip, Mojsije, sudci, kralj David, Salomon i proroci. Sudbina svih ovih ljudi ovisila je o njihovoj vjeri. Na vjeru tih ljudi Bog je odgovorio velikim pobjedama i čudesima. Koliko li je samo onih koji su zbog vjere zatvarani i mučeni. I kako sam pisac kaže: „Što još da kažem? Ponestat će mi vremena ako budem nabrajao one koji su po vjeri osvojili kraljevstva, odjelotvorili pravednost, zadobili obećano, začepili ralje lavovima, umakli oštrici mača, ojačali u boju..., iskusili oskudicu i tamnice, kamenovanja i pilenja." Iskušenja ovoga života očito su dio Božje očinske pedagogije prema njegovoj djeci. U svemu se prepoznaje biblijski načina odgajanja za Božji Put.
************

Mk 5, 1-20: U našem svakodnevnom životu, gonjati „vraga“ i boriti se s njim nije jednostavan posao.Ali kad je Isus na sceni, to ide jednostavno, na riječ opsjednutom: „Iziđi, duše nečisti, iz ovoga čovjeka!“ Na Isusovu riječ nema otpora, nego molba: „Nas je legija, ali te molimo, ne moj nas istjerati iz ovoga kraja. Molimo te pošalji nas u ovo krdo svinja da u njih uđemo.“ Dobro, molba će vam biti usvojena, kaže Isus. I krdo svinja, od oko dvije tisuće, sjurnu niz obronak u more i podavi se. Opsjednuti je ozdravio i mještani se dive tom Isusovom djelu, ali kad su saznali da su izgubili svinje sada oni mole Isusa, otiđi iz ovoga kraja. U poslanici Hebrejima spomenusmo mnoštvo biblijski likova u Starom savezu, koji su vjerom činili velika djela, a sada je mnoštvo djela po liku Isusa Krista u Novom savezu. Moramo dobro razlikovati kuda idu divlje svinje“, a kuda je Krist otišao i svi oni koji su radili i rade veliku pripravu za Put Isusov. Ljudi vjere uvijek idu Božjim putem.