Isus je Božja stvarnost i ključ kojim otključavamo Riječ Objave (4.vaz.pet.)

Isus je Božja stvarnost i ključ kojim otključavamo Riječ Objave (4.vaz.pet.)

Dj 13, 26-33: Pavlov govor nastavlja se u sinagogi u Antiohiji pizidijskoj . Danas u drugom dijelu svoga govora , Pavao na dublji način govori o riječi Božjoj. On o riječima Pisma ne govori kao o riječima napisanim u knjizi, već iste riječi gleda kao riječi koje izgovara živi Bog. Stoga, čitavu Bibliju, prema Pavlu, treba čitati u svjetlu Isusa, koji svakoj izjavi daje krajnje značenje. Nakon što je istaknuo svjedočanstvo Ivanovo o Isusu, Pavao nastavlja: „Braćo, sinovi roda Abrahamova, vi i oni koji se među Vama Boga boje, nama je upravljena ova Riječ spasenja... pošto pak izvršiše sve što je o njemu (Isusu) napisano, skinuše ga s drveta i položiše u grob. Ali Bog ga uskrisi od mrtvih... i mi vam navješćujemo Evanđelje, obećanje dano ocima. Bog je ispunio djeci, nama, (djeci svojoj), uskrisišvi Isusa, kao što je pisano u Pismu drugom: 'Ti si Sin moj , danas te rodih'.“ Za Pavla Isusovo je uskrsnuće ustoličenje za Mesiju: Time je Isusova čovječnost ušla u potpuni posjed povlastica Sina Božjega. To je i svrha Pavlova putovanja kroz židovsku Bibliju, koju je započeo s Patrijarsima i Mojsijem, a završio s Isusom koji je Mesija-Krist, Pomazanik. Isus je Božja stvarnost.

Iv 14, 1-6: Danas čitamo odlomka iz Ivanova Evanđelja u kojem Isus govori: „Ja sam Put i Istina i Život.“ Svaki put nekamo vodi. Svaki put ima svoj cilj. Ali ne vodi svaki put istini i pravom cilju. I to je razlog zašto Isus govori o svom Putu jer on vodi Ocu, o svojoj Istini jer ona dolazi od Oca, o svom Životu jer on izvire od Oca. Za takav Put, Istinu i Život, Isus polaže svoje život, a time kaže da je to pravi Put, jer ima za cilj putovanje Ocu. Samo tko je na pravom putu, može doći pravom cilju. Isus je Božja stvarnost.