David i Golijat (sr.2.tj.k.g.II.)

David i Golijat (sr.2.tj.k.g.II.)

1 Sam 17, 32-33.37.40-51: Nakon što je predstavila Davida kao Božjeg izabranika, posvećenog po Samuelu, Biblija iznosi primjer njegovih sposobnosti kao ratnika. To je dobro poznati događaj u kojem je David oborio divovskog Golijata. Naime, u Šaulovo vrijeme dolazilo je do čestih okršaja između Filistejaca i Izraela. U jednom od njih sudjelovala su i trojica Davidove braće. Upravo tada stari Jišaj pošalje Davida od stada neka ide u bojne redove gdje su braća. Morao je donijeti i znak da je bio u bojnim redovima. Kad je David stigao na bojno polje, vojnici su se upravo spremali na borbu. Iz filistejskih redova izlazi ratnik viši od svih prisutnih. Bijaše to Golijat, čuveni borac, koji je došao izazvati izraelske ratnike. Bio je to uobičajen postupak, vrlo raširen kod starih naroda, prije bitke, dolazilo je do dvoboja između dvojice ratnika. O ishodu tog dvoboja, ovisila je naredna bitka. Golijat je izazivao na dvoboj ali nitko nije izlazio iz redova Izraelaca. Čuvši izazov filistejskog ratnika, David se uznemiri. Zar je moguće da nema nikoga tko bi odgovorio na poruge stranca? U takvim okolnostima javlja se David usprkos odvraćanjima od starije braće. David odvažno istupi pred kralja Šaula i zatraži dopuštenje. Šaul je upozorio Davida da se radi o izvanrednom ratniku. No David nije odustajao. Odbio je čak i ponuđeno oružje od Šaula i na dvoboj izlazi nenaoružan. Imao je samo štap i praćku. Počela su vrijeđanja od strane Golijata, pa ti si mlad za borbu, a još k tome na me ideš kao na psa sa štapom. S vjerom u Božju pomoć, izađe David pred Golijata i na prvi pokret Golijata David vadi praćku i njome precizno pogađa Filistejca kamenom u čelo. On pade na zemlju. David priđe k njemu dohvati mač i dokrajči ga njegovim mačem. Ratna se sreća okrenula. Filistejci, prestrašeni bježe, a ohrabreni Izraelci za njima. Konačno im naniješe poraz.

Mk 3, 1-6: Isusova superiornost izražena je na mnogo načina, a danas je vidimo u samoj sinagogi dok ozdravlja čovjeku ushalu ruku. Sve bi to bilo dobro prihvaćeno da nije bila subota. Upravo će subota biti kamen spoticanja za farizeje i herodovce, jer Isus subotom, čini dobro ljudima. Još jedno područje Isusove superiornosti: „Sin Čovječji, gospodar je i subote.“ Čaša gnjeva kod njegovih protivnika već je prepuna i kreće vijećanje političara i vjerskih židovskih vođa. Odluka je samo jedna, Isusa treba pogubiti.