Kako tko zasluži, tako i dobije (č.1.tj.k.g.)

Kako tko zasluži, tako i dobije  (č.1.tj.k.g.)

1 Sam 4, 1-11: Četvrto poglavlje donosi teški vojnički poraz Izraelaca i zarobljavanje Kovčega saveza. Kovčeg saveza bila je najdragocjenija imovina i središte šatora. U njemu se čuvao primjerak Zakona Božjeg. Sukobi između Filistejaca i Hebreja (Izraelaca) postadoše vrlo česti i sve oštriji, budući su Filistejci pokušali prodrijeti dublje u izraelsku zemlju. Kod Afeka se vodila velika bitka, ali ovog puta – kao što je Bog zaprijetio Eliju da će doći velika nevolja na njegovu obitelj – Izraelci bijahu žestoko poraženi. Na bojnom je polju palo oko četiri tisuće ljudi iz izraelskih redova. Svi bijahu preneraženi. Bijaše nepojmljivo da Bog nije pomogao svome narodu. Stoga su namjeravali ponovno zametnuti boj, no ovoga puta htjedoše sobom ponijeti i kovčeg Saveza. Time bi pobjeda bila osigurana. Dođoše Elijevi sinovi noseći kovčeg. Otpoče žestoka borba. No, poraz bijaše još strašniji. Hofni i Pinhas bijahu ubijeni, a na bojnom polju ostade trideset tisuća mrtvih. Ipak najteže od svega bijaše to da su Filistejci zarobili kovčeg Saveza. Činilo se da je sve izgubljeno. Glasnik otiđe u Šilo da objavi tužnu vijest. Stari svećenik Eli – gotovo stogodišnjak – čuvši vijest, pade sa stolice, slomi vrat i tako umrije. Filistejci su razorili grad Šilo koji je bio svetište jer u njemu je prebivao kovčeg Saveza. Božji sud se ispunio nad Elijevom obitelji. Teška nevolja ostade kao znak ranije dan Samuelu. Malodušnost spopade cijeli narod. Ako je čak i kovčeg otet, gdje se moglo naći spasenje?

Mk 1, 40-45: Na sve strane u Galileji pročulo se za Isusa. Njegova posebnost propovijedanja i čudotvornost, ozdravljenja, te izgona zloduha, sve je više temeljila misterioznost njegove osobe. Danas, dok gubavac moli Isusa: „Ako hoćeš možeš me očistiti!“, Isus, kratko odgovara: „Hoću, budi čist!“. Gubavac je očito morao ranije čuti o Isusu dosta dobroga. Zato gubavac prilazi Isusu s uvjerenjem da on može njega ozdraviti. Ni Isus ne mijenja svoj stav prema njemu, nego kratko i jasno kaže: Da, budi čist. Jasan cilj, gubavca uvodi u novi zdravi život i tijela, i duše. Što je htio postigao je, ali, i Isus, kako je htio tako je uradio. Ili, to možemo i ovako postaviti: Kako je gubavac zaslužio tako je i dobio. Vjera i djela očito uvijek idu skupa. A gubavac je sigurno u sebi rekao: Znam komu sam povjerovao.