Liturgijska čitanja ovoga dana, imaju nakanu pokazati kako je sve počelo (pon.1.tj.k.g.)

Liturgijska čitanja ovoga dana, imaju nakanu pokazati kako je sve počelo  (pon.1.tj.k.g.)

1 Sam 1,1-8: Ponedjeljak prvog tjedna liturgijskih čitanja u godini II, donosi početak Prve knjige o Samuelu, koja pripada grupaciji „povijesnih knjiga Staroga zavjeta. Knjiga u biti donosi početak uspostave monarhije u Židovskom narodu. Po svršetku jednog razdoblja u kojem je obilježena vladavina Sudaca, a njih je bilo deset, iz razloga vrlo česte nevjernosti prema Bogu, osjeća se potreba čvršćeg ustroja i vladavine, što će i dovesti do uspostave monarhije i izbora prvog kralja Šaula, te, vrlo brzo izbora kralja Davida, iz čije će loze doći Spasitelj. Liturgijska nakana ovog teksta i jest pokazati kako je sve počelo. Zanimljive su i neke usporedbe ovog čitanja i čitanja današnjeg Evanđelja. Pogledajmo: Isus naviješta Kraljevstvo Božje, Anin sin najavljuje izraelsko kraljevstvo, i pomazuje prve kraljeve: Šaula i Davida. Ni Isus, ni Ana ne mogu uspjeti tek ljudskim načinima, jer je Ana bila neplodna, a Isus nije posjedovao ugled i moć. U oba slučaja opažamo primjere snažnih osjećajnih veza: Elkanina privržena ljubav Ani, te Isusovu povezanost u Presvetom Trojstvu i njegov poziv učenicima da sve napuste, čak i svoje roditelje i da ga slijede. Nadalje, za Isusa je ovo vrijeme odlučujući čas: „Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje“ tako Isus počinje svoje javno djelovanje, a začeće Anina djeteta je u biti osvit ili zora toga. Na kraju jasna je poruka: Liturgijska čitanja otvaraju vrijeme kroz godinu predstavljajući unutarnje veze ljudske ljubavi i obiteljskog života, gdje se ljudske nade i mogućnosti postupno produbljuju i razvijaju, a sve u konačnici ima Božju brigu, ili Božju Providnost. A nama ljudima postaje vidljivo na koje sve načine Bog govori.

Mk 1 14-20:A kako je to sve počelo s Isusom, piše nam Marko u današnjem Evanđelju. Nakon Ivanove pripreme i Isusova krštenja, „pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: „Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!“ Marko potpuno preskače djetinjstvo Isusovo, i odmah počinje s pripravom za Isusovo djelovanje. Priprava teče po Ivanu Krstitelju, što je prethodilo i Isusovom krštenju. Isus će potom otići u pustinju obaviti temeljitu pripremu za svoju Misiju. Po povratku iz pustinje obilazi Galilejsko more gdje susreće četiri zanimljiva ribara. Nema puno riječi, nego samo poziv: „Hajdete za mnom i učinit ću vas ribarima ljudi!“ I tako je krenula Kristova Misija.