Profil službenika u Crkvi uvijek izgrađuju vjera i djela (24.tj.čet.)

Profil službenika u Crkvi uvijek izgrađuju vjera i djela  (24.tj.čet.)

1 Tim 4,12-16: Ako uzmemo u obzir, da je Timotej  postavljen u službu kad je imao samo 30 godina, razumljivo je da osjeća i unutarnju nesigurnost u obavljanju službe, stoga mu Pavao daje podršku, kako godine i nisu presudne, nego je važan uzor vjernicima u riječi, u vladanju, u ljubavi, u vjeri i čistoći. Timotej je očito nadaren dok je tako brzu postavljen na odgovornu službu, ali ga Pavao potiče na daljnje učenje uz naglasak da sačuva milosni dar kojeg je primio po polaganju ruku, tj. ređenja za svećenički red. Svjedok ove kršćanske istine je Duh Sveti kojeg Uskrsli daje novozavjetnoj zajednici i on je djelitelj karizmi koje svakodnevno vidimo na djelu. Ono što je važno za Pavla jest, da Kristovo uskrsnuće uključuje i uskrsnuće kršćana, što postaje temeljna istina kršćanstva. Uskrsno tijelo bit će bolje od tijela koje se pokapa. Staro je tijelo materijalno, a novo će biti duhovno i besmrtno, premda uvijek tijelo. Ono će biti toliko sjajnije od staroga koliko je potpuno rascvala biljka sjajnija od smežuranog sjemena iz kojeg je izrasla. „Dragi Timoteju, pripazi na samog sebe i poučavanje! Ustraj u tome! Jer to vršeći, spasit ćeš i sebe i one koji te slušaju“.

Lk 7, 36-50: Da bi lakše razumjeli današnje Evanđelje, treba znati da se Uskrsli prvo ukazao Petru, a Pavlu posljednjem. I prvi i posljednji za Isusa su važni. Pozvani su dakle i grješnici i pravednici, i Petar i Pavao koji je bio progonitelj Krista, a postao veliki obraćenik i apostol naroda. Sada ćemo lakše razumjeti i današnju zgodu iz Evanđelja. Isus sjedi i blaguje s farizejom. U kuću ulazi poznata grešnica iz grada. Razvija se kratki dijalog između Isusa i žene koja zaplakana i na koljenima cjeliva noge Gospodinu. To se nije svidjelo farizeju, jer se prema standardima života, pravednici ne druže s grješnicima. To su oni rubni, prezreni i odbačeni za koje nema Božjeg milosrđa. Isus ruši te standarde života i postavlja nove standarde: „Nisam došao liječiti zdrave nego bolesne“ Tko je ovdje zdrav a tko bolestan, ili tko je ovdje pravedan a tko grješnik, pokazuje Isusova konačna izjava: Dragi Farizeju, uđoh ti u kuću, nisi mi vodom noge polio, nisi mi poljubac dao..., a pogledaj što je sve učinila ova žena. Njoj su svi grijesi oprošteni jer mnogo ljubi i traži oproštenje, traži obraćenje i spasenje. Nju je vjera njezina spasila. Ona je uskrsnula na život.