ISTINUJUMO BRAĆO U LJUBAVI

Sveti Stjepan 2015.

Ulazna pjesma sv. Mise poručuje:
„Vrata se neba otvoriše Stjepanu, prvi je on od svih mučenika primio vijenac i rajsku slavu.“
Tek smo proslavili rođenje i već nam liturgija predlaže slavljenje prvoga koji je dao svoj život za tek rođeno Dijete.
Postavlja se pitanje: Može li Kristov sljedbenik bez križa?
Povijest i iskustvo govori da ne može.

U borbi za potpunu pravdu – svetost – kršćanin podnosi mnoge nepravde što mu ih nanose Božji neprijatelji u svijetu.

Gospodin nas upozorava:“Ako vas svijet mrzi, znajte da je mene mrzio prije vas…Sjećate se riječi koju vam rekoh: Nije sluga veći od svojega gospodara.“

Ovo se proročanstvo ispunja od samih početaka crkve.

I unaše doba podnosimo razne poteškoće i proganjanje, u različitoj mjeri i na različit način.

Sveti Augustin kaže:
„Svako je doba mučeničko: Svi koji žele živjeti pobožno u Kristu Isusu, bit će proganjani.“ A to tvrdi i sv. Pavao.

Kratko vrijeme nakon prolivene krvi Sv. Stjepana, nastat će mnoga mučenička svjedočenja.

Opet moramo čuti Isusa:
„U svijetu imate muku, ali hrabri budite – ja sam pobijedio svijet.“ (Iv 16,33)

• Ništa manje nije i danas pristuno potkopavanje vjere, jer se ljudi moraju svrstavati iza različitih građanskih ili političkih opcija.
  • Čak i u zemljama duge kršćanske tradicije čini se sve da se spriječi kršćanski svjetonazor.
  • Nije rijetko da, u društvima koja se nazivaju slobodnim, kršćanin mora živjeti u sredini koja mu se protivi.

Tada se najčešće javlja podmukli oblik progona kršćana.

Gospodin želi upozoriti da protivljenja vjeri ne dolaze samo od onih koji ne vjeruju nego od same braće u vjeri.
Ovdje je dobro primijeniti pravilo sv. Pavla:
„Pun sam utjehe, obilujem radošću uza svu nevolju našu.“

Danas u zbornoj molitvi govorimo:
„Gospodine, daj nam nasljedovati što danas slavimo:da umijemo i neprijatelje ljubiti jer svetkujemo nebeski rođendan prvomučenika Stjepana, koji je molio i za svoje progonitelje.“

Zaista je sv. Pavao nenadmašan kada koristi Evanđelje na djelu:
„Istinujmo braćo u ljubavi.“

Ne smijemo zaboraviti da je posljednje blaženostvo od njih osam ostavilo zanosno Kristovo obećanje:
„Blago vama kad vas zbog mene pogrde i proganja i sve zlo slažu protiv vas! Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima“ (Mt 5,11)

Kud god krenemo prati nas poruka sv.Pavla:
„Smatram, uistinu, sve patnje sadašnjega vfremena nisu ništa prema budućoj slavi koja se ima očitovati u nama“(Rim8,18)

Istini za volju, povijest Crkve pokazuje da nevolje kod ponekih uzrokuju malodušje i zahlađenje odnosa s Bogom.

A s druge strane za svete duše, nevolje su put sazrijevanja, one noseći križ svakoga dana slijede Krista poistovjećujući se s njim.

Ista poteškoća ima različiti učinak, već prema raspoloženju duše.