OHOLIMA SE PROTIVI A PONIZNIMA MILOST DAJE

Sv. Marko 25. travnja 2015.

Dragi mještani ovoga naselja, slavlju Vašega svečara pridružujem i svoje čestitke.
Dragi župljani župe Svetoga Petra i Pavla, svetac kojega danas slavimo bio je suvremenik i suradnik Svetoga Petra i Pavla.
Samo godinu dana iza mučeništva sv. Petra i Pavla 67 godine mučen je i sv. Marko u Aleksandriji gdje je bio biskup i umro 25. travnja 68 godine mučeničkom smrću.
         Bio je to jedan o četvorice Evanđelista i autor Evanđelja po Marku.
         Utemeljitelj je kršćanske zajednice u sjevernoj Africi.
         Bio je biskup u Aleksandriji, jednom od najveći sredozemnih gradova.
         Zaštinik je mnogih mjesta, a posebno se njegovo ime štuje u gradu Veneciji. Njegovi su smrtni ostaci iz Aleksandrije preneseni u grad Veneciju 1063. Samo deset godina kasnije sagrađena je velika katedrala sv. Marka u Veneciji. JedAN od najvrednijih sakralnih objekata u svijetu.
Njemu se stoljećima utječu protiv nevremena, munje, tuče, protiv nepripravne smrti te za dobro vrijeme i dobru žetvu.
       Zaštitnik je osobito građevinskih radnika.
       Zažtitnik je i zemlje Egipta.
Sv. Marko je Židov i piše svoje Evanđelje na iskazima sv. Petra kojega je slušao u gradu Rimu. Njegovo je Evanđelje najstarije od svih Evanđelja i snažno ističe i Isusovo čovještvo. Za njega je Isus iz Nazareta pravi čovjek i pravi Bog.

Braćo i sestre,
zaštitnik ove župe sv. Petar je zaslužan za Markovo obraćenje i prelazak na kršćanstvo. Sv. Marko bio je tumač grčkoga jezika, a grči jezik sv. Petar nije poznavao. Još jedan velikan crkve njegov je prijatelj, a to je sv. Pavao koji ga je nagovorio da piše Evanđelje.
Braćo i sestre vratimo se današnjem čitanju Djela apostolskih u kojemu Sveti Petar kaže: „Pozdravlja vas Marko sin moj.“ Očito da ga je u vjeri i krštenju rodio sv. Petar.
Evo, što dalje kaže Petar koji je Marka krstio kao odraslog čovjeka: „Svi se jedni prema drugima pripašite poniznošću jer Bog se oholima protivi, a poniznima daruje milost.“
Ove riječi Petar piše kao očevidac velikih Božji djela koje Bog neprestano iskazuje poniznima.
Oholima se protivi a pniznima daje blagoslov i milost.
„Otrijezinite se braćo! Protivnik vaš, đavao kao ričući lav obilazi tražeći koga da proždere.“
O kome to, i kome to, upućuje riječi naš zaštinik sv. Petar.
Nema čovjeka bez grijeha, pa tako nema ni mjesta bez poroka.
       Pitanje samo tko si ti koji zaustavljaju poroke i koji pokušavaju iznova vraćati dostojanstvo i Bogu i čovjeku.
       Svako kršenje Božjeg zakona težak je porok jednoga mjesta.
Ne vjerujem da netko među nama ne poznaje 10 zapovijedi Božji. Ne vjerujem da nezna kada ih i gdje krši.
Oprite se stameni u vjeri.
Bog svake milosti, neka Vam se smiluje, neka Vas učvrsti, ojači, ne samo danas, nego i sutra i prekosutra. Poručuje naš zaštnik sv. Petar.
I to je istinska milost Božja.
A ako nam se dogodi milost Božja, to je blagoslov kojega molimo, pojačajmo riječi: Od neprijatelja naših oslobodi nas Gospodine. Ali tko su neprijatelji. To su oni koji  krše Božji zakon.
Ne zaboravimo kad su Bog i čovjek zajedno na djelu tada možemo klicati „O ljubavi tvojoj Gospodine pjevat ću dovijeka.“
Kršćanska braćo i sestre, ima tu puno i dobroga:
         Ima divnih obitelji i divne djece, koji su bili i sada su Božji ljudi. Koji uživaju Božji blagoslov. Bore se biti usred mnoštva iskušenja na Kristovom putu. Na putu svoga oca i nisu izdajnici želje i volje, ni Oca nebeskog, ni oca zemaljskog, ni svoga kršćanskog hrvatskog roda.
I za divno čudo, s njihovih se života i vidi postignuti blagoslov i u obitelji i u zajednici. I na takvom kršćanskom duhu čestitam.
         Ima tu divnih obitelji koje se vraćaju iz inozemstva, a sačuvali su izvrsno kršćanski duh. Ostali su vjerni i Bogu i rodu svom i sa sobom su donijeli ne samo materijalno bogatsvo, nego i bogatstvo duha. Čestitam na takvom kršćanskom duhu.
         Ima tu i divnih samaritanaca koji primjećuju potrebe bližnjih i na tome čestitam.
         Ima tu divnih članova liturgijskih zborova, koji ni pod kakvu cijenu neće propustiti odati slavu Bogu.
         Ima tu i onih koji nesebično izgaraju za dobro zajednice
         Ima tu divnih ministranata i ne samo ministranata koji svoje obaveze prema Bogu i Zajednici uvijek stavlja ispred svoji osobnih zabava.
       Ima tu braćo i sestre divnih roditelja, očeva i majki koji žive pravi kršćanski duh.
Uz gore navedeno, ne da se sakriti i veliko blago, a to su ljudi zdravoga Duha u ovoj sredini.    Postoji i Župa koja u ime Crkve kao božanske ustanove, želi očuvati to veliko blago    kršćanskog duha, želi ga njegovati i održati zajedno s vama kao blagoslov ovoga prostora i vremena kojega živimo.
Želi veličati velikane crkve Svetoga Petra, Pava i sv. Marka, zaštitnike ovoga mjesta.
I na kraju, dragi moji župljani najveći će blagoslov biti kada budemo mogli živjeti tako da nam se život odvija „oči u oči“ sa sv. Petrom, Pavlom i sv. Markom. To je pošteno. A sve što ima krepost poštenja ima i Božjeg Duha i blagoslova.