Kako izgleda kršćansko 'korijenje'?

Druga vazmena nedjelja 2020-a

Čovjek srednje i zrele dobi rado se sjeti svojega djetinjstva.
Često  istražuje i svoje korijene u daljoj prošlosti.
U  Drugoj  nedjelji po Uskrsu  kršćani imaju priliku upoznati svoje kršćansko korijenje od samih početaka.
Pisac Djela apostolskih, evanđelist Luka, odanom dušom bilježi prve  trenutke rađanja i djelovanja Prve kršćanske zajednice. (Dj 2 42-47)
Evo nekih njenih detalja:
               Zajednica je postojana u nauku apostolskom, lomljenju kruha i molitvi.
               Apostoli su u Zajednici činili mnoga čudesa.
               Mnoga su materijalna dobra bila zajednička.
               Gotovo bi svakodnevno u hramu hvalili Gospodina i pjevali: „Vječna je ljubav njegova.“
Više je nego očito, što je snaga ove male zajednice, koja će vrlo brzo prodrijeti u čitav svijet.
„Iskustvo Uskrsloga“ je jedinstvena snaga Zajednice, jer ona ga je susrela, ona za njega i svjedoči!
               Svaki član te zajednice od samog početka, biva kršten. A krštenje je bilo znak vjere i obraćenja, te prihvaćanja Isusa Krista i Gospodina.
               Upravo su krštenjem bivali različiti od ostalih, i njime ulaze u novu zajednicu kojoj je Krist glava, a ne starozavjetni Veliki svećenik.
               Ta zajednica od samog početka slavi Euharistiju. Ona lomi kruh kako je Krist i rekao: „Ovo činite meni na spomen.“
Prvi dan u tjednu, kad su susreli Gospodina živog,  proglašavaju „Danom Gospodnjim“
               Ovakav oblik zajedništva osnažit će upravo Duh Sveti kojega Zajednica prima.

On će otvoriti srca ljudi do te mjere da su bili kadri živjeti duboko i istinsko zajedništvo, koje se temelji na međusobnoj ljubavi.
               Bez Duha Svetoga takvo ljudsko zajedništvo bilo bi nemoguće.
               Duh daje sposobnost Crkvi, da ne samo tada nego i danas, dosegne takve oblike zajedništva koji su zadivili tadašnji poganski svijet, ali današnji poganski svijet očekuje takav oblik zajedništva utemeljen na međusobnoj ljubavi.
Ne smijemo previdjeti, da je prvi znak tog zajedništva bio „apostolski nauk“ (Dj 2,42-43)
Zajednica je sabrana oko Božje riječi i svjedočanstva apostola.
Poslušajmo:
„Što bijaše od početka, što smo čuli, što smo vidjeli očima svojim, što razmotrismo i ruke naše opipaše o Riječi, Životu – da, život se očitova, i vidjeli smo i svjedočimo, i navješćujemo vam Život vječni, koji bijaše kod Oca i očitova se nama – što smo vidjeli i čuli, navješćujemo i vama, da i vi imate zajedništvo s nama. A naše je zajedništvo s ocem i sa Sinom njegovim Isusom Kristom.“ (Dj 4, 33 )
               Oni su privilegirani svjedoci.
               Oni su kvalificirani svjedoci i imaju poslanje svjedočenja.
Apostolski nauk je Isusov nauk.
Jer, Luka evanđelista pošto je sve  „od početka pomno ispitao“ piše Teofilu što je sve Isus činio i učio.
A u Djelima apostolskim vrlo je česta njegova formulacija: „Mi smo svjedoci toga..“ (Dj 2,32)
Zbog tako otvorenog i iskrenog stava, Apostoli su uživali izuzetnu naklonost (Dj 4,33)
S velikom vjerom sv. Petar u svojoj Prvoj  poslanici piše:
Kršćanin svoj život preobražava Božjim životom, unatoč što je izložen raznim iskušenjima i nevoljama, jer je siguran u obećanje onoga koga ljubi.
Ako razmotrimo današnje Evanđelje valja skrenuti pozornost na Uskrslog koji pozdravlja prvog dana u tjednu istim pozdravom „Mir vama“, kao i osmog dana u tjednu.
Osmi dan u tjednu je Gospodinov dan.
Tako nedjelja postaje dan Gospodnjeg uskrsnuća.
Istaknut ćemo četiri Isusove rečenice u prva dva susreta s apostolima:
               „Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas.“
               „Primite  Duha Svetoga. Kojima otpustite grijehe, otpuštaju im se; kojima zadržite, zadržani su im.“
               A  apostolu Tomi je rekao: „Prinesi prst ovamo i pogledaj mi ruke! Prinesi ruku i stavi je u moj bok i ne budi nevjeran nego vjeran.“
               „Budući da si me vidio, povjerovao si. Blaženi koji ne vidješe, a vjeruju.“
Toma se grešnički lupio u prsa i uzviknuo:
„Gospodin moj i Bog moj!“

Župnik