TKO JE PRAVI SUDAC NAŠIM ŽIVOTIMA?

Trideset i treća nedjelja kroz godinu 2013- c

Psalmista pjeva:
„Gospodin dolazi suditi pucima  po pravici..
Zapjevajte Gospodinu uz citru,
uz citru i zvuke glazbala….
Jer Gospodin dolazi sudit zemlji…“ Ps 98
Postavimo pitanja:

• Koja je budućnost zemlje i svijeta?
  • Hoćemo li se jednog dana svi naći na nekoj drugoj planeti u svemiru?
  • Hoće li se nešto nevjerojatno dogoditi, na tom sudu svijeta?
  • Koliko ovdje ima još pitanja, ne znam, možda tisuće?

Odgovor na ova pitanja ne možemo dati, ali je Stvoritelj u sv.Pismu objavio svoj Iskaz, a Isus i neke istine o budućnosti svijeta.
Stoga se moramo više nego obično u ovoj temi nasloniti na Božju Objavu.
Isus govori o svršetku svijeta.

On govori i o znakovlju koje se ima dogoditi na suncu i mjesecu i zvijezdama, a na zemlji bezizlazna tjeskoba naroda zbog huke mora i valova.
Poljuljat će se nebeske sile, i tad će ugledati Sina Čovječjega gdje dolazi na oblaku s velikom moći i slavom.
Sv. Petar govori također o sudnjem danu, u koji će se nebesa s treskom i počela užarena raspasti, a zemlja i djela na njoj razotkriti.
A zatim, da će doći novo nebo i nova zemlja u kojima prebiva pravednost.
To posljednje razdoblje Crkva naziva Sudnji dan.
Naša zemlja i ljudska povijest imaju svoj kraj.

Krasno je to rečeno u Ps. 120: „Nebo i zemlja će propast, a ti ćeš, Bože, ostati, sve će ostarjeti kao odjeća. Mijenjaš ih poput haljine, i nestaju: ti si uvijek isti, godinama tvojim nema kraja.“
Isus je to izrekao također: „Nebo i zemlja će proći, ali riječi moje neće proći .“
Upravo u današnjem Evanđelju Isus govori učenicima, dok su divili ljepoti i bogatstvu jeruzalemskog hrama: „Doći će dani u kojima se od ovoga što gledate neće ostaviti ni kamen na kamenu.“
Treba uvažiti Isusovu izjavu:
Čovjeka neće nestati, kao da nije nikada bio, već će živjeti s Bogom, ako je bio na zemlji pravednik.
Dobro je to rekao i mudri Seneka:
 „Ništa nam ne pripada osim vremena.“
Sto godina je vrlo dugo, a prema vječnosti te su godine kao kap morske vode ili zrno pijeska. (Sir  18)
Ima pravo i sv.Pavao kad kaže „ Vrijeme je  kratko“ (1 Kor 7,29) .
„Pomno pazite kako živite! Ne kao ludi, nego kao mudri, iskorišćujte vrijeme, jer su ovi dani zli! Zato ne budite bezumni, nego uočavajte što je volja Gospodnja.“ (Ef. 5, 15-17)
„Neka vam ne dodijava činiti dobro, jer ćemo u svoje vrijeme žeti ako sad ne malakšemo. Dok imamo povoljnu priliku, činimo dobro svima, posebno onima koji po ovoj vjeri pripadaju istoj obitelji.“ (Gal 6, 9-10)
Pavao poziva da ga i drugi nasljeduju: „jer i sam ne živi neuredno i ničiji kruh nisam badava jeo....“ . Ako nije tako Papa Franjo to naziva „prljavim kruhom“ kojega dajemo svojoj djeci.
Biblijski  gledano, propast svijeta, nije tragičan događaj, nego radostan.
To je znak da propada stari svijet, prepun patnje, boli, korupcije, masakriranja, ubijanja,gladi, izbjeglica progonstva, mržnje, tjeskobe..
Prolazi stari i dolazi novi.
U biti, to je Dan pobjede za one koji su imali hrabrosti živjeti po savjesti,
koji su slušali riječ Božju,
koji su imali ljubavi prema čovjeku i Stvoritelju svijeta, koji svoj kruh jeli, a ne tuđi.
Upravo s njime počinje naše otkupljenje, naša sloboda, mir, život u punini.
Tada počinje nova ljudska povijest, sveta, blagoslovljena, bez patnji, s puno radosti.
Isus nas stoga upozorava:
„Pazite da vam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i životnim brigama te vas iznenada ne zatekne onaj dan, jer  će kao zamka doći na sve stanovnike po svoj zemlji. Stoga budni budite i u svako doba molite da uzmognete umaći svemu tome što se ima zbiti i stati pred Sina Čovječjega .“
Jedno ne smijemo izgubiti iz vida da je Bog Otac vječni Bog.
U njemu počiva tajna svemira, pa tako i tajna našega života.
On je počelo našega života.
U njemu počiva i naš posljednji čas zemaljskog života, kao stanje vječnoga života.
Bitno je da je život ispunjen blagoslovom.
Bitno  je osigurati dobar  susret  s Gospodinom.

Župnik